به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۲:۳۲ بعد از ظهر

saba-logo-lab.png
اعلام جزئیات تزریق دوز سوم واکسن کرونا

اعلام جزئیات تزریق دوز سوم واکسن کرونا

تزریق دوز سوم واکسن کرونا

اعلام جزئیات تزریق دوز سوم واکسن کرونا

با ظهور جهش های جدید ویروس کرونا مانند جهش دلتا و لامبدا، و مشاهده مقاومت این جهش ها نسبت به ایمنی ایجاد شده توسط ابتلای قبلی به بیماری کووید ۱۹ یا به دنبال تزریق واکسن، بررسی ها جهت پیدا کردن راه حل مناسب پیرامون این مشکل، آغاز گشت. همچنین اگرچه هنوز مدت زمان دقیق ایمنی ایجاد شده توسط واکسن ها مشخص نشده است، اما به نظر می رسد ایمنی حاصل از واکسن پس از گذشت چند ماه از تزریق نوبت دوم، افت قابل توجهی پیدا می کند. همچنین در برخی افراد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز ممکن است ایمنی کافی به دنبال تزریق دوزهای مرسوم واکسن ایجاد نشود. به دنبال مطرح شدن موارد فوق، دانشمندان به دنبال حل این مسئله، تزریق دوز سوم و یا دوز تقویتی را مطرح ساختند.

تزریق بوستر کرونا، در حال حاضر در بسیاری از کشورها مطرح و یا آغاز گشته است. اگرچه همچنان شواهد کافی مبنی بر نیاز قطعی به بوستر کرونا در افراد سالم وجود ندارد، اما تحقیقات اخیر حاکی از ایجاد ایمنی سریع تر و قوی تر به دنبال تزریق دوز بوستر واکسن کرونا می باشند.

تزریق بوستر کرونا به دنبال واکسن هایی که از تکنولوژی مرسوم ویروس غیرفعال شده استفاده کرده اند، از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد. زیرا این نوع از واکسن ها نسبت به سایر انواع واکسن های موجود، ایمنی ضعیف تری ایجاد کرده، و همچنین ایمنی به دنبال آن ها زودتر نیز کاهش یافته یا از بین می رود.

جزئیات تزریق دوز سوم واکسن کرونا

اعلام جزئیات تزریق دوز سوم واکسن کرونا

آیا دوز سوم با دوز تقویتی واکسن کرونا متفاوت است؟

جواب مثبت می باشد.
تفاوت های دوز سوم با دوز تقویتی واکسن کرونا:
  • افرادی که نقص سیستم ایمنی متوسط تا شدید زمینه ای دارند، قادر به تولید آنتی بادی محافظت کننده کافی در برابر دوز اول و دوم واکسن کرونا نیستند. لذا ایمنی کافی برای جلوگیری از مرگ و میر و بیماری شدید در این افراد ایجاد نمی شود. درنتیجه این افراد نیاز به تزریق دوز سوم واکسن کرونا جهت ایجاد ایمنی کافی در برابر بیماری شدید، بستری و مرگ و میر دارند.​
  • دوز تقویتی واکسن کرونا به افرادی که سالم هستند و ایمنی کافی به دنبال تزریق دوز اول و دوم واکسن کرونا در بدن آن ها ایجاد شده است، تزریق می گردد.حداقل یک ماه پس از تزریق دوز دوم جهت جلوگیری از کاهش و تثبیت ایمنی در طی زمان، تزریق می گردد.​
  • دوز سوم واکسن کرونا اعلام شد.

   دوز سوم با دوز تقویتی واکسن کرونا متفاوت است.

   چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند؟

   افرادی که نقص ایمنی زمینه ای متوسط تا شدید دارند ( ۳درصد افراد جامعه)
   • افرادی که به دلیل داشتن تومور یا سرطان خون، درحال دریافت داروهای شیمی درمانی هستند.​
   • کسانی که در گذشته پیوند عضو انجام داده اند؛در حال دریافت داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند.​
   • اشخاصی که طی ۲ سال گذشته پیوند مغز استخوان انجام داده اند؛و یا درحال دریافت داروهای سرکوب کننده ایمنی هستند.​
   • افراد مبتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی اولیه متوسط تا شدید، مانند سندروم دی جورج یا سندروم ویسکوت آلدریچ.​
   • افراد مبتلا به عفونت HIV پیشرفته یا درمان نشده.​
   • افرادی که داروهای کورتیکواستروئیدی (کورتون) با دوز بالا یا هرگونه داروی سرکوب گر سیستم ایمنی مصرف می کنند.​
  • دوز تقویتی واکسن سینوفارم

   ایمنی واکسن چینی سینوفارم نسبت به سایر انواع واکسن ها (واکسن های mRNA و واکسن های حامل وکتور ویروسی)،کمتر است و زودتر نیز از بین می رود. . لذا بسیاری از ازکشورها مانند خود کشور چین و امارات، تزریق تقویتی سینوفارم را با یکی از انواع واکسن های mRNA یا واکسن های پروتئینی اجباری اعلام کرده اند.زمان مناسب جهت تزریق دوز تقویتی واکسن سینوفارم به طور دقیق مشخص نمی باشد، اما پیشنهاد شده است که بین دوز تقویتی و دوز دوم حدود ۶ ماه فاصله رعایت شود.
  • دوز تقویتی واکسن کرونا

   چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند؟

   رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در نامه‌ای به معاونین بهداشتی، برند و گروه‌های هدف دوز بوستر را اعلام کرد.
   محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در نامه‌ای به معاونین بهداشتی، برند و گروه‌های هدف دوز بوستر واکسن کرونا را اعلام کرد.
   بر اساس واکسن تزریق شده در نوبت اول و دوم ،نوع دوز بوستر تعیین شده است.
   بر این اساس گروه‌های هدف شامل کارکنان بخش بهداشت و درمان و افراد با سرکوب سیستم ایمنی است و زمان دریافت دوز بوستر حداقل ۶ ماه پس از دوز دوم است.​

   تاریخ به روز رسانی : ۱۷ مهر ۱۴۰۰

   منابع :

  • yun.ir/g91v8c
  • https://bionoricair.com/covid-vaccine-booster/
  • yun.ir/h17hic

 

پیشنهاد سردبیر :  بررسی ازمایش اختلالات اتوایمیون بافتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا