به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۲۷ ۱۰:۴۸ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
روز جهانی سالمندان

روز جهانی سالمندان

روز جهانی سالمندان

۹ مهر ، روز جهانی سالمندان مبارک

سالمندی ،دوره ای از زندگی

۹ مهر ، روز جهانی سالمندان است.سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

سالمندی دوره ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود. در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد، بلکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در زمانی از زندگی خود پیدا می کند بشناسیم.

روز جهانی سالمندان

روز جهانی سالمندان

سالخوردگی تا حدودی شبیه سفر به سرزمینی دیگر است.اگر پیش از سفر به این سرزمین خود را آماده کرده باشید،در آنجا نیز به شما خوش خواهد گذشت …

ارزش وقار پیر و سالمند

پیر دنیایی از تجربه است. موی سفید حکایت از زندگی و فراگیری بسیاری از مکتب زمانه دارد و درس این مکتب بسیار گران و پر هزینه است. باید از تجربیات سالمندان بیاموزیم و در زندگی خود از آن‌ها بهره ببریم. پس نباید سالمندان را انسان‌های پیر و بی فایده و خالی از سود بدانیم به این دلیل که سالمندان بسیار با تجربه و بسیاری نیز دانشمند و فرهیخته‌اند.

اهمیت احترام به سالمندان:

افراد مسن در خانواده ها افرادی قدرتمند هستند و باعث ایجاد آسایش و اسودگی خیال برای اطرافیان می شوند و می توان به تجربه و دانش انها تکیه نمود.

حدیث هایی درباره سالمندان

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند؛ «برکت به بزرگان شماست»؛ لذا برکت به ثروت و قدرت نیست و چه بسیار افرادی که همه عمر خود را به مال‌اندوزی سپری کردند و بدون کوچکترین احساس شادی خیری از زندگی ندیدند؛ ولی انسانی با کمک کردن به سالمندان و دستگیری از آن‌ها شادی و آرامشی مضاعف را برای خود رقم می‌زند.

پیشنهاد سردبیر :  بیوپسی بافت ریه

امیر المؤمنین علیٌّ علیه‏السلام :

اِرحَمْ مِن أهلِکَ الصَّغیرَ ووَقِّرْ مِنهُمُ الکَبیرَ .

امام على علیه‏السلام :

با کودکان خانواده‏ات مهربان باش و بزرگان خانواده‏ات را احترام گذار .

آزمایشگاه صبا روز جهانی سالمندان را به تمامی سالمندان مهربان و دوست داشتنی عزیز تبریک میگوید.
سالمند عزیز! نگاهت پرمعناست، سخنت پربهاست و رفتارت گنج تجربه هاست. روزت مبارک!​

به روز رسانی: مهر ۱۴۰۰

منبع:ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا