به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۹ ۸:۴۰ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
۱۴ دی ، روز جهانی خط بریل

۱۴ دی ، روز جهانی خط بریل

روز جهانی خط بریل

تاریخ دقیق روز جهانی خط بریل در تقویم سال ۱۴۰۰

تاریخ روز جهانی خط بریل در تقویم شمسی برابر است با:

سه شنبه روز ۱۴ ماه دی سال ۱۴۰۰

تاریخ روز جهانی خط بریل در تقویم قمری برابر است با:

روز ۱ ماه جمادی الثانی سال ۱۴۴۳

تاریخ روز جهانی خط بریل در تقویم میلادی برابر است با:

روز ۴ ماه ژانویه سال ۲۰۲۲

 

تاریخچه روز بریل ، خط مخصوص روشندلان​

کاشف خط بریل در چهارم ژانویه سال ۱۸۰۹ متولد شد . لوئیس بریل یک فرد نابینا بود که در یک تصادف، بینایی هر دو چشمان خود را از دست داد اما توانست از همان دوران کودکی خودش را با این شرایط وفق دهد. او به طور کل توانایی بینایی نداشت اما در تحصیل توانست درجات خوبی را کسب کند و در سنین جوانی به سطح بالایی از تحصیلات در فرانسه رسید. او در دوران تحصیل توسط ارتش چارلز باربی تشویق شد و یک سیستم کد گذاری را ابداع کرد که به افراد نابینا اجازه خواندن و نوشتن با سرعت بالا را می داد. بریل نتایج سخت کوشی اش برای همنوعان خود را برای اولین بار در سال ۱۸۲۴ مشاهده کرد. یعنی دقیقاً ۱۵ سال بعد از این که نابینا شده بود.

او در سال ۱۸۲۹ اولین کتاب در مورد سیستم ابداعی خودش به نام ” روش نوشتن کلمات، موسیقی، و آواز ها از طریق نقاط برای افراد نابینا و روش تنطیم آن ها ” (Method of Writing Words, Music, and Plain Songs by Means of Dots, for Use by the Blind and Arranged for Them”.) را برای افراد نابینا منتشر کرد.

تاریخچه روز بریل

جهت نگارش خط بریل در فارسی از چپ به راست و در انگلیسی از راست به چپ است.

شیوه نوشتن در خط بریل​

جهت نگارش خط بریل در فارسی از چپ به راست و در انگلیسی از راست به چپ است. بریل حروف الفبا و اعداد را درون مستطیل هایی به صورت ۲ ستون سه نقطه ای نشان می دهد. سادگی ایده او باعث شد که کتاب های بریل در مقیاس بزرگ و در فرمت های مختلف به چاپ برسند و هزاران فرد نابینا بتوانند با نوک انگشتانشان این نقاط را بخوانند و لذت ببرند.

پیشنهاد سردبیر :  آزمایش بررسی میزان دارو

خط بریل از ترکیب یک تا شش نقطه تشکیل می شود. الفبای هر خطی، خواه لاتین، عربی یا چینی با قراردادهای مشخص هر خط، کد گذاری می شود. مثلا در خط فارسی « صاد » و در خط لاتین « و » وعلامت « & »با پنج نقطه که سه ضلع یک مستطیل را تشکیل می دهند، نشان داده می شود.

۱۴ دی ، روز جهانی خط بریل گرامی باد

منبع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا