به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۶:۵۶ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
روز جهانی دیابت،۲۳ آبان

روز جهانی دیابت،۲۳ آبان

درباره دیابت و روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت

۲۳ آبان ۱۴۰۰ ، روز جهانی دیابت است؛ این روز با توجه به افزایش روزافزون مبتلایان به این بیماری، با هدف افزایش آگاهی در رابطه با این بیماری، علل و عوارض آن نامگذاری شده است.

در سال ۱۹۹۱ فدراسیون جهانی دیابت(IDF) و سازمان بهداشت جهانی(WHO) تاریخ ۱۴ نوامبر را به عنوان روز جهانی دیابت معرفی کردند.این روز مصادف است با تاریخ تولد «فردریک بانتینگ». کسی که همراه با «چارلز بست» انسولین را کشف کرد.

دیابت درمان‌ نشده می‌تواند عوارضی جدی از قبیل کوری ناگهانی، نارسایی کلیوی، سکته مغزی و قطع پا به دنبال داشته باشد؛ به همین جهت می‌تواند باعث ایجاد هزینه‌های طولانی‌مدت پزشکی و غیرپزشکی برای بیماران، خانواده‌ی آن‌ها، مراقبین و نظام سلامت شود.

عارضه دیابت چیست؟

دیابت یک عارضه ناشی از اختلال در تولید و یا عملکرد انسولین در بدن است. انسولین هورمون یا ماده‌ای است که در لوزالمعده (پانکراس) تولید می‌شود و سلول‌ها را قادر می‌سازد تا گلوکز را از خون بگیرد و برای تولید انرژی استفاده کنند.در صورتی که لوزالمعده فرد مبتلا به دیابت، انسولین مورد نیاز بدن را تولید نکند (دیابت نوع یک) و یا انسولین در لوزالمعده کم تولید شود یا انسولین تولید شده موثر واقع نشود (دیابت نوع دو) در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نسبت به دیگر افراد در سوخت و ساز بدن خود نمی‌توانند به خوبی از گلوکز یا قند استفاده کنند. در نتیجه قند خون آنان به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.افزایش قند خون را «هیپرگلیسمی» می‌نامند.

افزایش قند خون سبب ایجاد عارضه‌های زودرس و دیررس در بدن می‌شود، اگر دیابت پیشگیری و درمان نشود، بسیاری از این عوارض می‌توانند سبب کاهش کیفیت زندگی برای فرد مبتلا به دیابت و خانواده او شود و احتمالاً خطر مرگ او را نیز تهدید می‌کند.

روز جهانی دیابت

۲۳ آبان ۱۴۰۰ ، روز جهانی دیابت است.

با تغییر سبک زندگی شمار مبتلایان به بیماری دیابت روز به روز در حال افزایش است.دیابت می‌تواند برای فرد مبتلا ، خانواده‌ها و تیم درمانی عوارض بلندمدتی ایجاد کند، لذا شناخت و اطلاع‌رسانی درباره این بیماری مزمن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.
روز جهانی دیابت در سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ با هدف به امید دسترسی همه مبتلایان به خدمات مراقبتی دیابت در سراسر جهان برگزار می‌شود.
روز جهانی دیابت

۱۴ نوامبر را به عنوان روز جهانی دیابت

به روز رسانی:۲۳ آبان ۱۴۰۰

پیشنهاد سردبیر :  آزمایش ESR، تستی برای تشخیص عفونت و التهاب در بدن

اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا