به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۵:۵۲ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
۲۳ مهر ، روز جهانی عصای سفید ( نابینایان )

۲۳ مهر ، روز جهانی عصای سفید ( نابینایان )

روز جهانی عصای سفید

روز جهانی عصای سفید گرامی باد!​

روز جهانی عصای سفید و یا نابینایان روزیست برای گرامی داشت کسانی که از دیدن محروم هستند. حال چه مادرزادی و یا با یک حادثه . برای اینکه با مشکلاتشان آشنا شویم. و به آنها احترام بگذاریم؛ حقوق روشندلان را رعایت کنیم؛نه اینکه به آنها ترحم کنیم.

خانم یا آقایی که رانندگی می‌کنید اجازه بدهید نابینایی که با عصای سفید قابل شناسایی است به راحتی از خیابان عبور کند. نه بگوییم «مگه کوری؟» و نه با واژه «روشن‌دل» بخواهیم خودمان را گول بزنیم.احترام به نابینا با این تعارفات نیست… با رعایت قانون عصای سفید است.

 

روز جهانی نابینایان و یا عصای سفید

۱۵ اکتبر به نام نابینایان و گرامی داشت عصای سفید

پیشینه روز جهانی عصای سفید

پیشینه استفاده از «عصای سفید» به زمان جنگ جهانی باز می گردد. اول به عنوان نمادی برای نابینایان. به خاطر اینکه رنگ سفید برای همه قابل دیدن است؛این وسیله مورد استفاده افراد نابینا و افرادی با اختلالات بینایی قرار می گیرد و در انواع تاشو و قابل حمل طراحی می شود.

یک عکاس از اهالی شهر بریستول انگلیس به نام جیمز بیگز در ۱۹۲۱ میلادی که در یک سانحه ،بینایی خود را از دست داده بود، برای در امان ماندن از خطر برخورد با وسایل نقلیه که در خیابان های اطراف محل زندگی او در حال رفت و آمد بودند، ابتکار استفاده از عصا به رنگ سفید که به راحتی قابل دید باشد – را به کار برد.

با نابینا شدن جیمز بیگز عکاس انگلیسی در سال ۱۹۲۱میلادی و ساخت عصای سفید توسط او ، پژوهشگران امریکایی بر آن شدند تا ۱۵ اکتبر را به نام نابینایان و گرامی داشت این وسیله بنامند .و این روز را به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری کنند. تمامی حقوق اجتماعی فرد نابینا در این قانون، به عنوان عضوی از جامعه‌ متمدن، انعکاس یافته است.

پیشنهاد سردبیر :  راهنماي تهيه نمونه چسب اسكاچ

چشم ها هرگز خداوند را نمی‌بینند.

دل ها با ایمان درست خدا را می یابند(امام علی«ع»).

به روز رسانی:۲۳ مهر ۱۴۰۰

منبع:sabalaboratory.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا