به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۵:۲۴ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
بخش بیوشیمی خون آزمایشگاه صبا

بخش بیوشیمی خون آزمایشگاه صبا

بیوشیمی خون

سرعت انجام آزمایشات در قسمت بیوشیمی خون بسیار بالاست که در حداقل زمان نتیجه آزمایشات حاصل می گردد .

در این بخش که یکی از مهمترین و فعال ترین بخش های هر آزمایشگاه پزشکی می باشد ، مجموعه متنوعی از آزمایشات انجام می گیرد،همانند :

آزمایشات قند، اوره، چربی خون، آنزیم های کبدی و قلبی، سدیم، پتاسیم، آهن و…

بخش بیوشیمی خون

سرعت انجام آزمایشات در این قسمت بسیار بالاست که در حداقل زمان نتیجه آزمایشات حاصل می گردد.

خون

خون مایعی است که با توجه به آن می توان به بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات بدن و اثر تغذیه روی آن پی برد. همواره مقادیر ثابتی از مواد در خون وجود دارد که با آزمایش خون می توان به میزان این فاکتورهای خونی در بدن پی برد. این فاکتورها شامل مواد شیمیایی موجود در خون مانند میزان گلوکز یا همان قند خون (قبل و بعد از خوردن صبحانه)است.و همچنین اوره، اسید اوریک و انسولین، انواع مواد لیپیدی مانند تری‌گلیسیرید، لیپوپروتئین‌ها، املاح مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، لیتیم، آهن، فسفر، آنزیم‌ها مانند آسپارتات آمینوترنسفراز، گلوتامیک-اگزالواستیک ترانس‌آمیناز و…، هورمون‌ها مانند هورمون‌های تیروئید و پروتئین‌ها مانند آلبومین، فریتین، ترنسفرین، هموگلوبین هستند .

هر کدام از این فاکتورها با واحدهای ویژه بیان می‌شوند که به صورت گرم و میلی‌گرم در لیتر خون، تعداد در واحد حجم خون، درصد حجمی از خون و … گزارش میشوند در علم آزمایشگاهی به این فاکتورها اندکس می گویند .

اندکس ها در زمان خاصی نرمال هستند و اگر کم‌تر یا بیشتر از این زمان باشد بعنوان وجود مشکل یا بیماری مطرح می‌شود .

برای مثال تشخیص کم‌خونی بدلیل داشتن عوامل متعدد طی چند دور و با جستن نشان های دیگر همچون وضعیت عمومی بدن، حالات روحی و دردهای مناطق گوناگون تشخیص می‌شود.

پیشنهاد سردبیر :  بخش میکروب شناسی آزمایشگاه صبا

صفحه ی ما در اینستاگرام را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا