سیتولوژی

سیتولوژی

از جمله زیر شاخه های پاتولوژی تشریحی آناتومیکال, سیتوپاتولوژی می باشد که تحت عنوان سیتولوژی به مطالعه و تشخیص بیماری ها در حد سلول می پردازد و اغلب در جهت تشخیص سرطان ها بکار می رود و برای تشخیص بیماری های عفونی و التهابی نیز کمک کننده است از جمله ضایعات تیروئید و بیماری های درگیر کننده مایعات استریل بدن (پرده جنب ، پرده صفاق یا شکمی ، مایع مغزی نخاعی)و ضایعات سایر ارگان ها . 

 آزمايش پاپ اسمير با استفاده ار دستگاه Thin prep که  قابل اعتماد ترین و جامع ترین روش پاپ اسمیر (Pap Test) است انجام می شود .  (از زمان انجام این تست سال ۱۹۹۶ در ایالات متحده میزان شیوع سرطان مهاجم گردن رحم (Invasive cervical carcinoma) به میزان ۲۸ درصد کاهش نشان می دهد .FDA در سال ۱۹۹۸ , Thin prep را به عنوان اولین پاپ اسمیر تست فاز مایع (LBP) تائید نموده است و امروزه آن را به عنوان استاندارد طلایی (Gold Standard) پاپ اسمیر می شناسد).

 نمونه های سيتولوژي به وسیله دستگاه cyto tek  از کمپانی ساکورا ژاپن و همچنین دستگاه E- prep، بر اساس متد فیلتراسیون و پرسیپیتاسون همزمان و تهیه لام Thin Layer انجام می شود . این دستگاه با  قابلیت آماده سازی کلیه نمونه های سیتولوژی اعم از ,Pap Smear Urine, FNA, Sputum , Fluids Body دارای گوهینامه CE اروپا و تاییدیه آزمایشگاه مرجع سلامت می باشد .

آزمایشگاه سیتولوژی، مطالعه و بررسی شکل ظاهری سلول های نقاط مختلف بدن انسان جهت تشخیص تغییرات غیر طبیعی و نهایتا ً سرطانی را بر عهده دارد (نمونه های خلط، مایع شکمی، مایع ریوی، مایع مفصلی، مایع کیست های مختلف، ادرار، مایع مغزی نخاعی، ترشحات سینه، نمونه دهانی و نمونه واژن در آزمایشگاه صبا بررسی می شود).

نمونه های Thin-prep،Liquidbase،E-prep و نمونه هایی از این دست، درآزمایشگاه پاتوبیولوژی صبا مورد بررسی قرار می گیرد.

جوابدهی آنلاین