به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۷-۰۹ ۱۰:۵۵ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
از بروز علامت تا درمان اومیکرون BA5

از بروز علامت تا درمان اومیکرون BA5

درمان امیکرون

علامت تا درمان اومیکرون BA5

آژانس بهداشت سازمان ملل متحد اعلام کرد ویروس کرونا به تکامل خود ادامه می‌دهد و نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت. این آژانس هشدار داد کاهش تعداد مرگ و میرها لزوماً بمعنای «خطر کمتر» نیست و سویه‌های BA.4 و BA.5 اومیکرون در حال گسترش هستند. در حال حاضر زیرسویه‌های مختلف اومیکرون از جمله اومیکرون BA2، اومیکرون BA4 , اومیکرون BA5 و یک نوترکیب دیگر که ترکیبی از BA.1 و BA.2 در کشورهای مختلف جهان شایع است. اما شیوع این سویه‌ها تا چه حد خطرناک است؟

درمان اومیکرون BA5

درمان اومیکرون BA5 اکنون نوع غالب COVID-19 در جهان است. کارشناسان می گویند که در حالی که این نوع فرعی ممکن است توانایی بیشتری برای فرار از ایمنی طبیعی و ناشی از واکسن داشته باشد، علائم BA.5 مشابه علائم ناشی از نسخه های قبلی Omicron است.

به گفته عرفان حافظ، MD، افسر ارشد پزشکی در بیمارستان Northwestern Medicine McHenry، تشخیص یک نوع از دیگری بر اساس علائم بسیار دشوار است. او گفت که علائمی مانند آبریزش بینی، سرفه، سردرد و دردهای عضلانی در انواع مختلف شایع ترین هستند.

اندی پکوس، دکترا، ویروس شناس و استاد دانشگاه جان هاپکینز، گفت: افراد درگیر سویه BA.5 ممکن است این علائم معمول COVID-19، گلودرد و خستگی را تجربه کنند، اما کمتر احتمال دارد تب یا از دست دادن چشایی و بویایی را گزارش کنند. اخیراً گزارش هایی از افرادی گزارش شده است که علائمی مانند مننژیت ویروسی، التهاب غشای مغز و نخاع را تجربه می کنند. علائم مننژیت معمولی شامل سفتی یا درد گردن، بی حسی، گزگز و حساسیت به نور است.

پیشنهاد سردبیر :  نکات مهم درباره مراقبت از بیمار کرونایی در خانه

یک مطالعه موردی در سال ۲۰۲۰ یک بار یک بیمار ۲۱ ساله COVID-19 را مورد بحث قرار داد که علائمی داشت که به نظر می‌رسید منحصر به مننژیت باشد، مانند سفتی گردن. او هیچ علائم تنفسی، مانند سرفه یا تنگی نفس نداشت، اما در نهایت در روز پنجم بستری شدنش در بیمارستان، آزمایش کووید-۱۹ مثبت شد.

زیرسویه‌های مختلف اومیکرون

Omicron BA.5 اکنون نوع غالب COVID-19 در جهان است.

سال گذشته، یک مورد مننژیت ویروسی مرتبط با COVID-19 در یک بیمار ۹ ساله گزارش شد. Pekosz گفت، با این حال، در حال حاضر، هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که Omicron BA.5 باعث ایجاد علائم مشابه مننژیت شود.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید؟

اگر فکر می‌کنید مبتلا به کووید-۱۹ هستید و علائمی شبیه مننژیت دارید، می‌توانید در خانه بمانید و اگر زیر ۴۵ سال دارید، واکسینه شده‌اید و هیچ بیماری جدی پزشکی مانند سرطان یا مزمن قلب ندارید، می‌توانید برای بهبودی در خانه بمانید.

با این حال، اگر علائم بدتری مانند بی‌ حسی و تنگی نفس را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی، اگر علائم COVID-19 دارید، باید یک آزمایش آنتی ژن سریع یا PCR برای تأیید و درمان انجام دهید. Pekosz گفت بهتر است دو نتیجه منفی از آزمایشات سریع در روزهای متوالی داشته باشید تا مطمئن شوید آلوده نیستید.

«اگر جزو دسته پرخطر هستید، باید به دنبال یک مرکز «آزمایش برای درمان» باشید تا بتوانید در اسرع وقت نسخه ضد ویروس کووید-۱۹ را دریافت کنید، زمانی که در اوایل شروع علائم مصرف شوند بهترین عملکرد را دارند.

پیشنهاد سردبیر :  سازمان جهانی بهداشت سویه جدید ویروس کرونا به نام "مو" را تحت نظارت گرفت

علائم BA.5

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که رایج‌ترین علائم سویه اومیکرون BA5 شامل سردرد، گلودرد، آبریزش بینی، مشکلات گوارشی، قرمزی چشم، تب، تعریق شبانه، افت فشار خون و در بعضی موارد از دست دادن حس بویایی و چشایی می‌شود. توصیه شده است که افراد در صورت مشاهده هر کدام از علائم ذکر شده خود را ایزوله کنند تا خطر انتقال آن به دیگران کاهش پیدا کند.

در مجله Nature نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به زیرسویه BA.5 امیکرون در میان افراد واکسینه نشده پنج برابر بیشتر از افرادی است که در برابر بیماری کووید -۱۹ شدند و دوزهای تقویتی را نیز دریافت کردند. همچنین، احتمال بستری شدن افراد واکسینه نشده در بیمارستان‌ها ناشی از عوارض ابتلا به این زیرسویه امیکرون ۷.۵ برابر و احتمال مرگ‌ومیر نیز ۱۴ تا ۱۵ برابر بیشتر است.

COVID-19

رایج‌ترین علائم زیرسویه BA.5 ویروس کرونا شامل سردرد، گلودرد، آبریزش بینی، مشکلات گوارشی، قرمزی چشم، تب، تعریق شبانه، افت فشار خون و … است.

مدت زمان قرنطینه چقدر است؟​

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ۵ روز قرنطینه را برای افراد مبتلا به سویه امیکرون (Omicron) توصیه کرده است. اما این دستورالعمل تنها برای افراد بی‌علامت است. به طور مثال اگر فردی پس از ۵ روز همچنان تب داشت، باید دوره قرنطینه خود را طولانی‌تر کند.

آیا واکسن کرونا برای سویه‌های اومیکرون BA5 و اومیکرون BA4 اومیکرون موثر است؟​
طبق بررسی محققین، آنتی بادی‌ در بدن افراد واکسینه، موثرتر از آنتی بادی‌های افرادی است که واکسن کرونا را دریافت نکردند.
افرادی که واکسینه شده‌اند، اگر مجدداً آلوده شوند، احتمالاً علائم خفیف‌تری خواهند داشت.

پیشنهاد سردبیر :  راهنماي تهيه نمونه چسب اسكاچ


چگونه می‌توان ایمن بود؟​

بهترین راه برای در امان بودن از سویه‌های BA.4 و BA.5 اومیکرون، رعایت اقدامات بهداشتی است.​
اگر واکسینه نشده‌اید، حتما دوز یادآور خود را تزریق کنید.​
ماسک بزنید.
فاصله اجتماعی را بخصوص در مکان‌های سر پوشیده و شلوغ رعایت کنید.​

علائم BA.5

اگر فردی پس از ۵ روز همچنان تب داشت، باید دوره قرنطینه خود را طولانی‌تر کند.

به روز رسانی : ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

منابع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲
۳.منبع شماره ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا