به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۷-۰۹ ۱۱:۲۷ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
درگیری با عفونت مجدد به امیکرون

درگیری با عفونت مجدد به امیکرون

ابتلای مجدد به امیکرون

درگیری با عفونت مجدد به امیکرون

ویروس کرونا مانند دیگر ویروس‌ها با گذر زمان جهش پیدا می‌کند و دچار تغییراتی می‌‎شود. هر کدام از سویه‌های جهش یافته ممکن است ویژگی خاص خود را داشته باشد. برای مثال قدرت انتقال‌پذیری سویه جدید امیکرون BA.5 بسیار بالا است و افراد زیادی را در مدت زمان کوتاهی درگیر عفونت مجدد به امیکرون می‌کند.

چرا زیرسویه BA.5 نگران‌کننده است؟

زیرسویه BA.5 امیکرون جدیدترین نسخه ویروس کرونا در نظر گرفته شد و  قادر است ایمنی ناشی از دریافت واکسن یا عفونت کرونا را خنثی کند، بنابراین به مسری‌ترین سویه کووید -۱۹ تبدیل شد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد زیرسویه BA.5 نسبت به انواع دیگر می‌تواند آسان‌تر و سریع‌تر از فرد بیمار به دیگران منتقل شود.

کرونا

سیستم ایمنی بدن انسان از افراد در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند.

فاصله زمانی بین عفونت مجدد به امیکرون و بار اول چقدر است؟

عفونت مجدد کرونا پدیده جدیدی نیست و ممکن است افراد پس از گذشته چند هفته از عفونت اولیه، مجدد درگیر بیماری کووید -۱۹ شوند. گزارش‌ها نشان می‌دهد ممکن است افراد پس از گذشت شش تا هشت هفته پس از عفونت ناشی از زیرسویه BA.4 یا BA.5 دوباره درگیر بیماری کووید -۱۹ شود.

چرا فاصله زمانی بین دو عفونت کرونا کاهش یافته است؟

سیستم ایمنی بدن انسان از افراد در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند. واکسن‌های کرونا نیز به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کند تا بدن بتواند به صورت مؤثری با عفونت‌های آینده مقابله کند. با این وجود ویروس‌های جهش یافته جدید قادر است آنتی‌بادی ناشی از عفونت طبیعی یا دریافت واکسن را خنثی کند، بنابراین مسری‌تر از سویه‌های پیشین هستند.

عفونت مجدد امیکرون ba 4

عفونت مجدد کرونا پدیده جدیدی نیست به‌طوری‌که ممکن است افراد پس از گذشته چند هفته از عفونت اولیه، دوباره درگیر بیماری کووید -۱۹ شوند.


مصونیت از Omicron چقدر طول می کشد؟​

درست مانند واکسیناسیون کووید-۱۹، عفونت قبلی کووید، سطح بالایی از ایمنی را در برابر عفونت ایجاد می کند. اما هرگز ۱۰۰٪ نیست و به مرور زمان از بین می رود و عفونت مجدد بعید نیست.عفونت همچنین سطوح بالایی از محافظت را در برابر بیماری علامت دار COVID-19 ایجاد می کند. با این حال، سطح محافظت در بین انواع مختلف کووید متفاوت است.

پیشنهاد سردبیر :  مبتلایان به سویه اومیکرون ba5 چند روز باید در قرنطینه بمانند ؟

مصونیت طبیعی می تواند ماه ها ادامه داشته باشد​

دکتر ویلیام ماس، مدیر اجرایی مرکز بین المللی دسترسی به واکسن در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ، گفت  بنظر می رسد مصونیت از عفونت مجدد امیکرون تقریباً با انواع قبلی باقی می ماند. این بدان معناست که شما می توانید چهار تا شش ماه محافظت کنید.

با این حال، این فقط یک تخمین است. ماس می گوید تعیین مصونیت Omicron بدلایل زیر سخت است:

موج Omicron در آمریکا تنها حدود شش ماه پیش آغاز شد، بدین معنی که محققان تنها یک پنجره کوتاه برای مشاهده روند ایمنی داشتند.

افراد کمی هستند که به Omicron آلوده شده باشند و نه واکسینه شده باشند و نه به نوع قبلی آلوده شده باشند. بنابراین برای اکثر افراد، عفونت Omicron در زمینه برخی از مصونیت های موجود رخ داد. این ممکن است بر مدت زمان محافظت شما تأثیر بگذارد.

آنتی‌بادی‌ها چهار تا شش ماه پس از عفونت با Omicron باقی می‌مانند

ماس گفت: «میزان بالای آنتی‌بادی‌ها احتمالاً چهار تا شش ماه پس از عفونت با Omicron باقی می‌مانند، مانند انواع قبلی، در اکثر افراد سالم».

متخصصان تصور می کنند افراد مسن و کسانی که بیماری های زمینه ای دارند، از ایمنی کمتری در برابر عفونت Omicron برخوردار خواهند بود، درست مانند واکسن های قبلی، فاصله بین عفونت و عفونت مجدد ممکن است کوتاهتر باشد
عفونت مجدد COVID-19 معمولاً بعنوان مثبت شدن آزمایش بیش از ۹۰ روز پس از رفع کامل عفونت اولیه تعریف می شود.
مطالعه ای از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) 10 بیمار را شناسایی کرد که هشت نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند که به نوع دلتا دچار و مجدداً با Omicron درگیر شدند. نویسندگان دریافتند فاصله بین عفونت ها از ۲۳ تا ۸۷ روز با میانگین ۵۴.۵ روز متغیر است. توالی یابی کل ژنوم تایید کرد که موارد نشان دهنده ریزش طولانی مدت ویروس نیستند و بیماران دو عفونت جداگانه داشتند.

مصونیت از عفونت مجدد امیکرون

مصونیت از عفونت با Omicron تقریباً به اندازه عفونت با انواع قبلی باقی می ماند.

مصونیت Omicron و انواع آن در مقایسه با انواع قبلی

ماس گفت: “Omicron و انواع آن در مقابل انواع قبلی بهتر می توانند از مصونیت محافظتی ناشی از واکسیناسیون یا عفونت قبلی فرار کنند.” مطالعه اخیر  در Science تایید کرد نوع Omicron برخلاف انواع بتا یا دلتا، توانایی آشکاری برای فرار از مصونیت از عفونت قبلی دارد.

پیشنهاد سردبیر :  پایش تیتر آنتی بادی متعاقب تزریق واکسن های کووید ۱۹ در ایران

با این حال، فاصله زمانی بتنهایی خطر عفونت مجدد را تعیین نمی کند. ماس گفت: «اندازه‌گیری دقیق تغییر فاصله بین عفونت و عفونت مجدد چالش‌برانگیز است زیرا عوامل زیادی وجود دارد که خطر عفونت مجدد را تعیین می‌کند. “اینها شامل خطر قرار گرفتن در معرض ویروس بر اساس سطح انتقال در جامعه، ماهیت نوع منتقل شده و اینکه چقدر می تواند از مصونیت قبلی فرار کند.”

بطور کلی، بروز ماندن در مورد واکسن‌های کووید-۱۹ و ادامه دادن اقدامات احتیاطی ضروری است. ویس گفت: “چهار دوز از یک واکسن mRNA محافظت عالی در برابر بیماری شدید Omicron را ارائه می دهد، اما محافظت ناقص از ابتلا به عفونت را ایجاد می کند.” بنابراین، پوشیدن یک ماسک عالی و با کارایی بالا بطور مداوم هر زمان که در معرض خطر بالقوه باشد، برای پیشگیری مهم است.

تأخیر در دومین شات تقویت کننده مشکلی ندارد​

دومین واکسن تقویتی برای افراد دارای نقص ایمنی و افراد بالای ۵۰ سال که اولین دوز تقویتی خود را حداقل چهار ماه پیش دریافت کردند در دسترس است. اگر واجد شرایط دریافت دومین دوز تقویتی خود هستید اما اخیراً به Omicron دچار شدید، می توانید بمحض بهبودی کامل واکسن را دریافت کنید. اما اگر نمی خواهید فوراً عکس بگیرید، اشکالی ندارد. بعنوان مثال، ممکن است بخواهید تقویت ایمنی را به یک رویداد داخلی آینده یا سفر خارج از کشور نزدیک کنید.

هیچ دستورالعمل محکمی در مورد زمان تزریق دوم تقویتی برای فردی که بطور کامل واکسینه شد و تقویت شد و سپس با Omicron دچار شد وجود ندارد، بهتر است صبر کنید.

پیشنهاد سردبیر :  نکات مهم درباره مراقبت از بیمار کرونایی در خانه

تأخیر در تزریق واکسن به افراد واجد شرایط این امکان را می دهد که تقویتی دوم را در زمانی که سطح آنتی بادی احتمالا کاهش می یابد، دریافت کنند. ویس گفت عفونت محافظت عالی ایجاد می کند، بنابراین دوز تقویتی لزوماً فوری نیست.

وی افزود: «اطلاعات تاریخی در مورد سایر عوامل عفونی نشان می‌دهد که دو تا چهار هفته پس از عفونت ویروسی قبل از دریافت واکسن ویروسی باید منتظر ماند زیرا سیستم ایمنی افزایش یافته و محافظت از واکسن احتمالاً کمتر مؤثر است». بنابراین، یک انتظار کوتاه عاقلانه است. من توصیه می کنم دوز تقویتی دوم را در حدود پنج ماه پس از اولین تقویتی دریافت کنید.

چگونه می‌توان خطر بروز مجدد بیماری کووید -۱۹ و عفونت مجدد به امیکرون را کاهش داد؟​

درصورتی‌که هر کدام از علائم مذکور را تجربه کردید، باید خود را ایزوله کنید. بعضی از این علائم ممکن است شبیه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باشد، اما مهم است از افرادی که آسیب‌پذیر هستند، دوری کنید. سپس آزمایش کرونا انجام دهید و تا مشخص شدن نتیجه آزمایش در خانه بمانید و از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید. استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی خطر انتقال بیماری کرونا از فرد درگیر به دیگران را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. توصیه شد افراد واجد شرایط در زمان معین واکسن کرونا و دوزهای تقویتی آن را دریافت کنند. با وجود اینکه واکسن کرونا خطر بروز بیماری را کاملاً از بین نمی‌برد، اما خطر بروز نوع شدید بیماری را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

به روز رسانی : ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

منابع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا