به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۲۷ ۱۰:۳۳ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
اهدای خون ، اهدای زندگی

اهدای خون ، اهدای زندگی

اهدای خون

تاریخچه روز جهانی و اولین اهدای خون

اولین اهدای خون خیلی مبنای علمی نداشت و روی بعضی از بیماران انجام گرفت. ریچارد لوور اولین کسی بود که حیوانات را بدین منظور آزمایش کرد. از این طریق راهی را برای جلوگیری از لخته شدن خون پیدا کرد. او فقط روی حیوان ها کار می کرد و از سگ ها با سایز معمولی خون می گرفت و سپس آن را به بدن حیوان دیگر انتقال می داد و متوجه می شد که هر دو سگ علائم بیماری ندارند و ریکاوری شده اند.

شواهدی هم وجود دارد که اعلام می کند اهدای خون به قبل از این اتفاقات برمی گردد و بعضی دیگر معتقدند که اولین بار از یک گوسفند به یک انسان انجام شد. زیرا عقیده داشتند که ماهیت آرام یک بره شاید بتواند جنون و دیوانگی را درمان کند بنابراین خون یک بره را به یک انسان دیوانه زدند. البته انجام این کار به شدت مورد بحث قرار گرفت و عده ای آن را خرافه می دانستند و تا ۱۵۰ سال دیگر حرفی از این کار زده نشد.

بعضی دیگر عقیده دارند که اهدای خون مربوط به تکنولوژی های مدرن است و قبل از سال ۱۸۱۸ وجود نداشته است. این اتفاق زمانی افتاد که یک خانم باردار بعد از زایمان، خون زیادی را از دست داده بود و اهدای خون روی او انجام شد.

روز جهانی اهدای خون یک کمپین مربوط به سلامت است که هدف آن افزایش آگاهی است. این روز در سال ۲۰۱۲ نامگذاری شد و از همان زمان سازمان جهانی سلامت و بهداشت هر سال آن را جشن می گیرد زیرا باور دارد که خون یک منبع ضروری برای سلامت انسان هاست و در موارد اورژانسی و غیر اورژانسی استفاده می شود و جراحان همیشه باید از خون یک فرد دیگر کمک بگیرند تا عملکرد بدن بیمار را سالم نگه دارند. بیماران تصادفی، مجروحان جنگی یا آسیب های جسمی بر اثر بلایای طبیعی و هر بیماری دیگری نیازمند اهدا کنندگان خون است.

اهدای خون

اهدای خون یک کار ساده است اما می تواند تاثیر زیادی در زندگی دیگران داشته باشد.


اهدای خون چیست؟​

اهدای خون هنگامی رخ می‌دهد که یک فرد سالم به طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه می‌کند. خون اهدا شده پس از انجام آزمایش‌های غربالگری و تأیید سلامتی به منظور تهیه فراورده‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا از طریق بانک خون مراکز درمانی به افراد دیگر تزریق می‌شود.

پیشنهاد سردبیر :  انچه باید زنان باردار بدانند

شرایط اهدای خون​

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر تا ۶۵)​
حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم​
فواصل اهدا خون هر ۸ هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال برای آقایان از ۴ بار و برای خانم‌ها از ۳ بار تجاوز ننماید.​
همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است)​
در صورت وجود سابقه موارد زیر حتماً پزشک انتقال خون را در جریان قرار دهید:​

آلرژی‌ها: تب یونجه و….​
مصرف دارو​
سابقه
بیماری‌های قلبی و عروقی ریوی کلیوی کبدی​
تزریق خون و فرآورده‌های آن​
غش صرع تشنج​
اعتیاد به مواد مخدر تزریقی​
اعمال جراحی​
رفتارهای پر خطر مثل تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده​
خال‌کوبی، حجامت و تتو​
زردی یا یرقان در خود و خانواده​
مسافرت به مناطق آندمی مالاریا​

منابع :

۱.منبع شماره ۱

۲.منبع شماره ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا