به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۲۷ ۱۰:۰۷ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
به بهانه روز جهانی بیماری لوپوس

به بهانه روز جهانی بیماری لوپوس

روز جهانی لوپوس

۱۰ می روز جهانی بیماری لوپوس

لوپوس، بیماری آزاردهنده ای که فرد مبتلا را دچار دردسرهای فراوانی می کند و گاها زندگی طبیعی را برایش دشوار می سازد. مثل بسیاری از بیماری های جدی، لوپوس هم یک روز خاص درتقویم به نام خود دارد که هدف این روز یادآوری برخی نکات و فکت ها به تمام انسان های جهان است.

 

تاریخچه روز جهانی لوپوس

روز جهانی لوپوس توسط لوپوس کانادا در سال ۲۰۰۴ ایجاد شده تا اگاهی افراد در مورد این بیماری افزایش پیدا کند، زیرا این بیماری تاثیر بسیار گسترده ای روی افراد بیمار و خانواده هایشان دارد.
این روز توسط سازمان های مربوط به لوپوس از ۱۳ کشور تعیین شد که در آن کار های تحقیقاتی برای خدمات دهی بهتر به بیماران لوپوس، افزایش اطلاعات اپیدمیولوژی و افزایش آگاهی انجام می شد و از همان زمان، این روز در بسیاری از کشور های دیگر در سراسر جهان شهرت پیدا کرد.
پروفایل حمایت کنندگان روز جهانی لوپوس را موزیسین ها و بشر دوستانی به نام جولیان لنون تشکیل می داد که یک سفیر جهانی است. دیگر سلبریتی ها و افراد مشهور که در اجتماع روز جهانی لوپوس در آمریکا موثر هستند، دنیل “رادکلیف”، “لیدی گاگا” و “لان هاردینگ” می باشند.

حقایقی در مورد بیماری لوپوس​

لوپوس یک وضعیت خود ایمنی است
هنوز علت دقیق بیماری لوپوس مشخص نیست اما علائم آن نشان دهنده مشکلی در سیستم ایمنی است، زیرا سلول های سیستم ایمنی ممکن است خودشان را مورد حمله قرار دهند.

علائم لوپوس مهم است ​

علائم لوپوس در هر فرد با دیگری متفاوت می باشد و شدت آن نیز افراد مختلف متفاوت است و نمی توان برای همه یک نسخه پیچید.

پیشنهاد سردبیر :  غدد لنفاوی و بیماری‌های مربوط به آن

لوپوس در هر سنی اتفاق می افتد ​

خانم ها از سن ۱۵ تا ۴۴ سالگی بیشتر در معرض خطر لوپوس هستند و بین ۱۰ الی ۲۰ درصد افراد مبتلا به لوپوس قبل از سن ۱۸ سالگی به آن مبتلا می شوند اما در هر صورت ممکن است در هر سنی رخ دهد.

نژاد عامل اصلی خطر است


رنگ پوست مخصوصاً در نژاد های آفریقایی خطر لوپوس را افزایش می دهد. افراد سیاه پوست به طور کل در معرض خطر بیشتری هستند.

خانم ها بیشتر در معرض خطر هستند​

۹۰ درصد بیماران مبتلا به لوپوس را خانم ها تشکیل می دهند اما این بیماری برای مردان خطرات بیشتری را به همراه دارد.

لوپوس

لوپوس یک وضعیت خود ایمنی است.

علائم لوپوس​

ازجمله علائم بارز این بیماری شامل تب، خستگی، افزایش زخم‌های دهانی، مشکلات کلیه و مفاصل، ریزش مژه‌ها، تورم غدد لنفاوی و ابتلا به آرتروز می‌شود. مشخص‌ترین علامت این بیماری وجود بثورات قرمز روشن روی پوست است که از پل بینی تا زیر چشم‌ها و روی گونه‌ها کشیده می‌شود. این شکل ظاهری باعث می‌شود بسیاری از افراد آن را با “بثورات پروانه‌ای” اشتباه بگیرند. هرچند ممکن است لوپوس یک بیماری نادر، عجیب و مرموز به‌نظر برسد، اما به‌هیچ‌وجه نباید از آن غافل ماند. شناخت زودهنگام علائم این بیماری با وجود دشوار بودن آن‌ها، نقش بسزایی در مقابله با بیماری لوپوس دارد.

روز جهانی لوپوس​

هدف از روز جهانی لوپوس، آشنایی با ماهیت واقعی این بیماری و آگاهی از تمامی اقداماتی است که می‌توان برای یک فرد مبتلا به لوپوس انجام داد، چرا که درمان این بیماری در وهله نخست نیازمند آموزش و تحقیق است و عموم مردم می‌توانند نقش بسزایی در این زمینه ایفا کنند. این کمک‌ها با افزایش آگاهی‌رسانی در شبکه‌های گسترده اجتماعی و اجرای برنامه‌های خیریه برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی به منظور کمک به انجمن لوپوس انجام می‌گیرد. باتوجه به جهانی بودن بیماری لوپوس، در سال ۲۰۰۴ یک روز مشخص توسط “سازمان لوپوس کانادا” برای مبازره با آن تعیین شد.

پیشنهاد سردبیر :  2آبان ( 17 ربیع الاول ) ولادت پیامبر اکرم و امام جعفر صادق ( ع )

تشخیص اصلی لوپوس بر اساس علائم و آزمایش هاست​

آزمایش های مختلف از جمله آزمایش خون ، اشعه ایکس و بایوپسی در کنار مشاهده علائم و مد نظر قرار دادن آن ها به شکل دقیق، همگی باعث ایجاد تشخیص دقیق پزشک خواهد شد.

لوپوس می تواند به وضعیت های دیگر شباهت داشته باشد​

وضعیت های دیگری مثل آرتریت، فیبرو میالژیا و بیماری لایم می توانند علائم شبیه به لوپوس داشته باشند.

هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد​

هنوز درمان دقیقی برای لوپوس پیدا نشده است. این بیماری کشنده نیست و نرخ مرگ و میرش کمتر از گذشته است. به خاطر این که دارو های جدیدی برای آن تولید کردند.

دارو ها کمک کننده هستند​

دارو نمی تواند لوپوس را درمان کند اما از مشکلات بعدی آن جلوگیری می کند، سیستم ایمنی را سرکوب کرده، پادتن عامل ایجاد این بیماری را دور نگه می دارد و التهاب را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

لوپوس سیستمیک رایج ترین نوع لوپوس است​

انواع مختلفی از لوپوس وجود دارد اما لوپوس سیستمیک در ۷۰ درصد افراد مبتلا مشاهده می شود که کمی شدیدتر بوده و بر روی کلیه یا قلب اثرگذار است.

گاهی اوقات لوپوس فقط محدود به پوست می شود ​

بیماران مبتلا به لوپوس سیستمیک ممکن است دچار خارش، قرمزی و ایجاد لکه های روی پوست شوند و کمتر درد مفصلی، مشکلات کلیه و دیگر علائم را مشاهده کنند.

دارو های خاصی می توانند علائم لوپوس را تشدید کنند ​

بعضی از دارو ها مانند ایزونیازید، هیدرالازین و غیره می توانند عاملی برای واکنش شدید سیستم ایمنی و بروز علائم لوپوس شوند.

پیشنهاد سردبیر :  آزمایش اثر بخشی واکسن کرونا

 

به روز رسانی : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

منابع :

۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲
۳.منبع شماره ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا