به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۷-۰۹ ۱۲:۲۹ بعد از ظهر

saba-logo-lab.png
از راه رسیدن سویه جدید امیکرون

از راه رسیدن سویه جدید امیکرون

از راه رسیدن سویه جدید امیکرون

از راه رسیدن سویه جدید امیکرون

آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا: سویه جدید امیکرون با نام «BA.۴.۶»، به سرعت در ایالات متحده آمریکا در حال شیوع پیدا کردن می‌باشد. اکنون نیز تایید شد که این سویه در بریتانیا در حال گسترش یافتن است.
بر اساس این گزارش، طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، ۹ درصد از موارد اخیر مبتلایان به کرونا نیز از نوع سویه جدید BA.۴.۶ هستند و در چند کشور دیگر نیز شناسایی شدند.
سویه امیکرون BA.۴.۶ از ریشه های نوع امیکرون BA.۴ است. BA.۴ اولین بار در ژانویه ۲۰۲۲ در آفریقای جنوبی شناسایی شد و از آن زمان در کنار نوع BA.۵ در سراسر جهان گسترش یافت .

پیدایش سویه جدید BA.۴.۶

دقیقا” مشخص نیست سویه جدید BA.۴.۶ چگونه پدید آمد اما ممکن است یک نوع ترکیب جدید باشد. ترکیب مجدد زمانی اتفاق می‌افتد که دو نوع مختلف SARS-CoV-۲ ویروسی که باعث کووید ۱۹ می‌شود بطور همزمان یک فرد را درگیر می‌کنند.

سویه امیکرون BA.۴.۶

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، ۹ درصد از موارد اخیر مبتلایان به کرونا نیز از نوع سویه جدید BA.۴.۶ است.

سویه BA.۴.۶ از بسیاری جهات مانند BA.۴ است. اما حامل جهش به پروتئین اسپایک (پروتئینی روی سطح ویروس که به آن اجازه ورود به سلول‌ها را می‌دهد) است. این جهش R۳۴۶T در انواع دیگر سویه ها نیز دیده شد که با فرار سیستم ایمنی همراه است.بدین معنا که به ویروس کمک می کند تا از آنتی بادی های به دست آمده از واکسیناسیون و عفونت قبلی فرار کند.

عفونت‌های اومیکرون معمولاً کمتر باعث بیماری جدی‌تر می‌شوند و مرگ و میر کمتری با اومیکرون نسبت به انواع قبلی در سطح دنیا گزارش شد.  انتظار می رود این حالت نیز برای سویه BA.۴.۶ اعمال شود. اما هنوز هیچ گزارشی مبنی بر اینکه این نوع سویه باعث علائم شدیدتر می شود یا خیر، وجود ندارد.
متغیرهای امیکرون تمایل بیشتری نسبت به انواع قبلی دارند. بنظر می رسد سویه BA.۴.۶ حتی در فرار از سیستم ایمنی بهتر از BA.۵ نوع غالب فعلی باشد. اگرچه مطالعات دقیق و جامعی هنوز مورد بررسی قرار نگرفتند.

پیشنهاد سردبیر :  بیوپسی بافت ریه

تکثیر عفونت به چه بستگی دارد؟

برآوردهای اولیه حاکی از آن است که BA.۴.۶ نسبت به BA.۵ در انگلستان ۶.۵۵ درصد مزیت تناسب اندام نسبی دارد. این نشان می دهد BA.۴.۶ در مراحل اولیه عفونت سریعتر تکثیر می شود و نرخ رشد بالاتری نسبت به سویه BA.۵ دارد. همانطور که مزیت تناسب اندام نسبی BA.۴.۶ به طور قابل توجهی کمتر از BA.۵ نسبت به BA.۲ است ( ۴۵ تا ۵۵ درصد).

علائم کرونا امیکرون

سویه BA.۴.۶ از بسیاری جهات شبیه BA.۴ است

تاثیر واکسن کووید

افرادی که ۳ دوز از واکسن اصلی کووید (فایزر) را دریافت کردند در پاسخ به سویه BA.۴.۶ نسبت به BA.۴ یا BA.۵، آنتی‌بادی‌های کمتری تولید می‌کنند. این موضوع نگران کننده است و نشان می دهد که واکسن های کووید ممکن است در برابر BA.۴.۶ کمتر موثر باشند.
ظهور سویه جدید امیکرون ( BA.۴.۶ )و دیگر انواع جدید ویروس همچنان نگران کننده است و این سویه های جدید نشان می دهند که ویروس همچنان وجود دارد و برای یافتن راه‌های جدیدی برای غلبه بر پاسخ ایمنی در برابر واکسیناسیون و عفونت های قبلی در حال جهش است.

ابتلای مجدد

اطلاعات نشان می دهد افرادی که قبلاً کووید داشتند، می توانند دوباره به این ویروس مبتلا شوند.این مخصوصا در مورد امیکرون صادق است. در برخی موارد، ابتلاهای بعدی می تواند بدتر باشد. اما واکسیناسیون همچنان محافظت خوبی در برابر بیماری های شدید این ویروس ارائه می دهد و بهترین سلاح  برای مبارزه با کووید است.
مطالعات نشان داد واکسن چند ظرفیتی کرونا که از طریق بینی تزریق می‌شود، پاسخ ایمنی قوی در برابر سویه اصلی SARS-CoV-۲ و همچنین دو نوع نگران‌ کننده در مدل‌های موش ایجاد کرد.
نظارت دقیق بر انواع جدید ویروس از جمله BA.۴.۶ بسیار مهم است. زیرا این سویه ها می توانند به موج بعدی همه گیری کووید منجر شوند و برای عموم مردم مراقبت کردن و پیروی از تدابیر بهداشت عمومی برای جلوگیری از گسترش ویروس بسیار مسری، امری مهم و حیاتی است.

علائم ابتلا

عفونت‌های اومیکرون معمولاً کمتر باعث بیماری جدی‌تر می‌شوند.

واریانت جدید امیکرون

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی و استاد تمام ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیمارستان مسیح دانشوری درباره واریانت جدید امیکرون می‌گوید: «زیرگونه جدیدامیکرون BA.۴. ۶ نام دارد که آخرین زیر شاخه‌ای است که در ایالات متحده و چندین کشور دیگراز جمله بریتانیا، آلمان، فرانسه، کانادا، استرالیا، شیلی، جمهوری دومینیک، پرو، استرالیا، لوگزامبورگ، ایتالیا، اسرائیل، بلژیک، ایرلند، سوئد، دانمارک، اسپانیا، هلند، آرژانتین، برزیل، ژاپن، نیوزلند، سوئیس، پورتریکو، آفریقای جنوبی، مکزیک، کلمبیا، اکوآدور، ترینیداد و توباکو، جمهوری چک، کاستاریکا، جامائیکا، پرتغال، کره جنوبی، اتریش، اندونزی، سنگال و ۱۰ کشور دیگر شناسایی و گسترش یافت.»

پیشنهاد سردبیر :  نفس های آخر و پایان موج هفتم در کشور

اگرچه همچنان زیر شاخه BA. ۵ اکثریت جمعیت کووید-۱۹ را تشکیل می‌دهد. اما در هفته‌های اخیر کاهش یافته و طبق آمار واریانت جدید حدود ۳/۳٪ موارد جدید در بریتانیا و نزدیک ۱۰٪ موارد در آمریکا را تشکیل می‌دهد.

علائم کرونا

برآوردهای اولیه حاکی از آن است که BA.۴.۶ نسبت به BA.۵ در انگلستان ۶.۵۵ درصد مزیت تناسب اندام نسبی دارد.

آیا به زودی شاهد انتهای همه‌گیری کووید- ۱۹ خواهیم بود؟

بنقل رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی در آخرین اظهارات سازمان بهداشت جهانی عنوان شده نوری را در انتهای تونل مسیر مبارزه با کووید-۱۹ می‌بیند؛ دنیا  زود شاهد انتهای همه‌گیری کووید-۱۹ خواهد بود. تعبیری که این روزها اعتراضات جنگ ویتنام را بادیدگاه متفاوتی بیاد می‌آورد: «من تونلی دیگر در انتهای تونل می‌بینم.»
بطور خاص، با توجه به درک و دانش فعلی ما از واریانت‌های ویروسی دلایلی وجود دارد تا به این باور برسیم که چند سال آینده بسیار شبیه تجربیات اخیر ما در مورد امواج متوالی واریانت جدید خواهد بود. که هر کدام به خوبی برای انتشار در جمعیتی که قبلاً واکسینه یا آلوده شدند تطبیق پیدا کرد و سازگار شدند.
کرونا ویروس‌ها به خوبی برای ایجاد عفونت مجدد در پستانداران بزرگسال که از کفایت ایمنی برخوردارند، سازگاری پیدا کرده‌اند. به همین دلیل، ما باید مدام منتظر واریانت‌های جدیدی باشیم که ممکن است موج دیگری را ایجاد کند.

کووید

افرادی که سه دوز از واکسن اصلی کووید (فایزر) را دریافت کردند در پاسخ به سویه BA.۴.۶ نسبت به BA.۴ یا BA.۵، آنتی‌بادی‌های کمتری تولید می‌کنند.


لزوم آمادگی در برابر سویه جدید​

ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا از تأثیر بالقوه سویه جدید امیکرون و BA. ۴. ۶ بر همه‌گیری کووید مطلع شویم. شاید هم مانند بسیاری از واریانت‌هایی که پیش از آن آمده‌اند BA. ۴. ۶ نیز بدون هیچ پیامد خاصی محو شود.
همان گونه که امکان دارد به عنوان جدیدترین واریانت نگران کننده نیز قد علم کند. به این ترتیب ما باید برای سناریوی دوم آماده شویم و با رعایت توصیه‌های بهداشتی به واکسیناسیون؛ به‌خصوص واکسن‌های ارتقا یافته و توسعه درمان‌هایی ادامه دهیم که می‌تواند این واریانت را خنثی کند.

امیکرون

افرادی که قبلاً کووید داشتند، می توانند دوباره به این ویروس مبتلا شوند.

منابع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲
۳.منبع شماره ۳

پیشنهاد سردبیر :  تست آلرژی و انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا