به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۶:۱۱ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
درباره آزمایش سوزاک چه می دانید؟

درباره آزمایش سوزاک چه می دانید؟

سوزاک

سوزاک چیست؟

سوزاک یک عفونت باکتریایی شایع است که به راحتی با داروهای آنتی بیوتیکی درمان می شود. این بیماری مقاربتی بوده و اکثر مبتلایان علائمی ندارند.سوزاک یکی از شایع ترین بیماریهای مقاربتی استسوزاک – به ویژه برای نوجوانان و افراد ۲۰ – ۳۰ ساله – یک عفونت جنسی بسیار شایع است. این بیماری گاهی ” تورم پوستی” یا “قطره” نامیده می شود.

نحوه ی انتقال سوزاک

این بیماری از طریق رابطه جنسی واژنی، مقعدی و دهانی انتقال می یابد. عفونت از طریق ترشحات جنسی – مانند مایع منی (آب)، پیشآب و ترشحات واژنی – منتقل می شود. این بیماری می تواند آلت تناسلی مردانه، واژن، دهانه رحم، مقعد، مجرای ادرار، گلو و چشم را آلوده کند (اما مورد چشم نادر است). اکثر مبتلایان به سوزاک علائمی ندارند و کاملاً خوب به نظر می رسند، بنابراین حتی نمی دانند که بدان آلوده اند.

این بیماری معمولاً به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود اما اگر سوزاک را زود درمان نکنید، می تواند در آینده منجر به مشکلات جدی تری در سلامتی شود. و به همین دلیل آزمایش بیماری های مقاربتی بسیار مهم است – هر چه زودتر متوجه شوید به این بیماری مبتلا هستید، سریعتر می توانید از شر آن خلاص شوید.می توانید با استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی، از ابتلا به سوزاک پیشگیری کنید.​

استسوزاک

سوزاک از طریق رابطه جنسی واژنی، مقعدی و دهانی انتقال می یابد.

چرا به آزمایش سوزاک نیاز دارم؟

آزمایش سوزاک، برای تشخیص اینکه آیا به عفونت این بیماری مبتلا هستید یا خیر، استفاده می شود. گاهی اوقات، این آزمایش همراه با آزمایش کلامیدیا، که نوع دیگری از بیماری های مقاربتی (STD) است، انجام می شود. سوزاک و کلامیدیا علائم مشابهی دارند و این دو بیماری مقاربتی اغلب با هم رخ می دهند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، انجام آزمایش سالانه سوزاک را برای تمام زنان زیر ۲۵ سال که رابطه جنسی دارند، توصیه می کند. همچنین، برای زنان سالمند تر فعال از نظر جنسی، که با عوامل خطرناک خاصی مواجه هستند، انجام این تست توصیه می شود.

پیشنهاد سردبیر :  نگرانی برای تأخیر پریود

عوامل خطر

عوامل خطر در مورد این بیماری، عبارت اند از:

داشتن چندین شریک جنسی
ابتلا به عفونت سوزاک قبلی
ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی
زندگی با شریک جنسی مبتلا به STD
عدم استفاده مداوم یا صحیح از کاندوم

CDC، انجام آزمایش سالانه را برای مردانی که با زنان رابطه جنسی دارند، توصیه می کند. در صورت وجود علائم این بیماری، هم مردان و هم زنان باید آزمایش شوند.

علائم این اختلال در زنان، عبارت اند از:

درد شکم
ترشحات واژن
خونریزی بین پریود ها
درد هنگام رابطه جنسی
احساس درد هنگام ادرار کردن

درمان سوزاک

سوزاک معمولاً به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

علائم این اختلال در مردان، عبارت اند از:

تورم کیسه بیضه
احساس درد هنگام ادرار کردن
احساس درد یا حساسیت در بیضه ها
وجود ترشحات سفید، زرد یا سبز در آلت تناسلی

اگر باردار هستید، ممکن است در اوایل بارداری، نیاز باشد که آزمایش سوزاک انجام بدهید. یک زن باردار مبتلا به سوزاک، می تواند این عفونت را در حین زایمان، به نوزاد خود منتقل کند. این عارضه می تواند باعث نابینایی و بروز سایر عوارض جدی، حتی گاهی اوقات خطرناک و کشنده در نوزادان، شود.
اگر باردار هستید و به سوزاک مبتلا می باشید، می توانید با مصرف آنتی بیوتیکی که برای شما و جنین تان بی خطر است، درمان شوید.

آزمایش سوزاک به وسیله خون انجام می‌شود یا ادرار؟

آزمایش سوزاک NAAT با نمونه ادرار است. برای تست سوزاک فقط به مقدار کمی ادرار نیاز داریم.

عفونت سوزاک

سوزاک و کلامیدیا علائم مشابهی دارند و این دو بیماری مقاربتی اغلب با هم رخ می دهند.

چگونه باید برای آزمون آماده شوم؟

حداقل یک ساعت قبل آزمایش نباید ادرار کنید. هیچ آماده سازی دیگری لازم نیست.

در مرکز آزمایش چه انتظاری داشته باشم؟

بعد از ورود به آزمایشگاه، یک تکنسین شما را راهنمایی خواهد کرد. از شما خواسته می شود به دستشویی بروید و یک نمونه ادرار تهیه کنید. نمونه باید «first catch» باشد، یعنی ۲۰ تا ۳۰ میلی لیتر اول ادرار. قبل از تهیه نمونه ادرار، خانم ها نباید محل دفع را تمیز کنند.

پیشنهاد سردبیر :  ائوزینوفیل خون ، نشانه چیست؟

روش انجام تست سوزاک

در خانم ها، نمونه ای از دهانه رحم گرفته می شود. در این روش، فرد به پشت بر روی تخت معاینه دراز می کشد و زانوها را خم می کند. پزشک از یک وسیله پلاستیکی یا فلزی به نام اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می کند بنابراین دهانه رحم قابل مشاهده خواهد بود. سپس به کمک یک براش نرم نمونه ای از این ناحیه برمی دارد.

در آقایان، پزشک به کمک یک سواب مجرای ادرار را باز کرده و نمونه ای تهیه می کند. در مردان و زنان، نمونه ای از نواحی مشکوک به عفونت همانند دهان یا رکتوم نیز گرفته می شود. آزمایش ادرار هم در خانم ها و هم آقایان انجام می گیرد. برخی تست های سوزاک به کمک کیت های بیماری های مقاربتی در منزل انجام می شوند؛ اگر پزشک این روش را برای تست سوزاک توصیه کند، فرد باید طبق دستورهای او عمل نماید. پزشک ممکن است تست های سایر بیماری های مقاربتی را به همراه تست سوزاک توصیه کند. این تست های شامل کلامیدیا، سیفیلیس و اچ آی وی هستند.​

آمادگی برای آزمایش

حداقل یک ساعت قبل آزمایش نباید ادرار کنید.

چه کسانی باید آزمایش سوزاک را انجام دهند؟

از آنجایی که بسیاری از افراد مبتلا به سوزاک علائم قابل توجهی ندارند، سازمان‌های جهانی بهداشت، غربالگری منظم سوزاک را برای برخی از نوجوانان و بزرگسالان بین ۱۵ تا ۶۵ سال توصیه می‌کنند، از جمله: زنان زیر ۲۵ سال همه زنان فعال جنسی زیر ۲۵ سال باید سالانه غربالگری سوزاک انجام دهند زنان ۲۵ سال و بالاتر زنان ۲۵ سال و بالاتر که عوامل خطر عفونت سوزاک را دارند باید سالانه غربالگری شوند زنان باردار از آنجایی که سوزاک در حین زایمان از مادر به کودک منتقل می‌شود، همه زنان باردار زیر ۲۵ سال باید آزمایش شوند.

زنان باردار ۲۵ سال و بالاتر در صورت وجود خطر ابتلا به عفونت سوزاک باید غربالگری شوند مردانی که روابط جنسی پرخطر دارند مردانی که روابط جنسی پرخطر دارند، باید سالانه یا در صورت بالا بودن خطر ابتلا به این بیماری، هر سه تا شش ماه یک بار غربالگری شوند افراد مبتلا به اچ آی وی افراد مبتلا به HIV باید حداقل سالی یک بار از نظر سوزاک غربالگری شوند توجه: غربالگری منظم برای سوزاک در مورد مردان دگرجنس‌گرا بدون علائم، به طور کلی توصیه نمی‌شود.

روش انجام تست

برخی تست ها به کمک کیت های بیماری های مقاربتی در منزل انجام می شوند.

نتایج و تفسیر آزمایش سوزاک

دریافت نتایج آزمایش سوزاک طی قرار ملاقات بعدی با پزشک، به صورت تلفنی یا از طریق گزارشات آنلاین پزشکی اعلام می‌شوند. نتیجه آزمایش NAAT ممکن است یک یا دو روز پس از تکمیل آزمایش در دسترس باشد. همچنین نتیجه آزمایش توسط کشت گنوکوک امکان دارد چند روز طول بکشد. مهم است که در مورد نتایج آزمایش با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید. پزشک می‌تواند به شما در مدیریت خطر ابتلا به سوزاک و سایر بیماری‌های مقاربتی کمک کند و به سوالات مربوط به نتایج آزمایش پاسخ دهد.

پیشنهاد سردبیر :  چرا لازم است آزمایش پرولاکتین انجام گیرد؟

تفسیر نتایج نتایج نهایی آزمایش سوزاک، مثبت یا منفی

اگر نتایج آزمایش برای این بیماری مثبت باشد، شروع درمان در اسرع وقت به منظور کاهش خطر عوارض سلامتی و جلوگیری از سرایت عفونت به دیگران مهم است. متخصصان مراقبت‌های بهداشتی همچنین در مورد اهمیت صحبت با شرکای جنسی که ممکن است آلوده باشند، با بیمار صحبت می‌کنند. در مورد ضرورت آزمایش مجدد پس از تکمیل درمان، با پزشک خود مشورت کنید. تفسیر نتایج نتایج نهایی آزمایش سوزاک، مثبت یا منفی گزارش می‌شود. نتیجه آزمایش مثبت که گاهی اوقات نتیجه غیرطبیعی نامیده می‌شود، نشان می‌دهد که شما به عفونت سوزاک فعال مبتلا هستید و نیاز به درمان دارید.

اگر نتیجه آزمایش شما مثبت باشد، شریک جنسی شما نیز باید مورد آزمایش قرار بگیرد و درمان شود. نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که هیچ مدرکی مبنی بر عفونت در زمان آزمایش وجود ندارد.با توجه به نوع آزمایش، ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد تا نتیجه برای فرد مبتلا ، مثبت شود. برای همین، اگر پس از قرار گرفتن در معرض عفونت، خیلی زود آزمایش را انجام دهید، نتیجه منفی تست، وجود عفونت را رد نمی‌کند. اگر نتایج آزمایش در خانه مثبت باشد، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید. درمان به موقع سوزاک، خطر عوارض سلامتی را کاهش می‌دهد و به جلوگیری از انتشار عفونت به دیگران کمک می‌کند.

غربالگری منظم سوزاک

سازمان‌های جهانی بهداشت، غربالگری منظم را برای برخی از نوجوانان و بزرگسالان بین ۱۵ تا ۶۵ سال توصیه می‌کنند.

به روزرسانی : ۱۶ فروردین ۱۴۰۱
منابع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲
۳.منبع شماره ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا