به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۹ ۹:۲۸ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
نگرانی برای تأخیر پریود

نگرانی برای تأخیر پریود

تاخیر در سیکل قاعدگی

تاخیر پریود

پریودی یا عادت ماهانه، یکی از تنظیمات فیزیولوژیک در بدن است که اگر چه در این دوران، بانوان با ناراحتی هایی همانند دل درد، افسردگی و… مواجه می شوند اما پریودی نه تنها برای تصفیه بدن از خون و مواد سمی نیاز بوده بلکه شرط لازم برای قدرت باروری است. این عادت ماهانه باید منظم باشد. در صورتی که مدتی است تاخیر در پریودی خود مشاهده می کنید، لازم است علت آن را پیگیر باشید. متاسفانه اغلب دختران نسبت به این مسئله بی تفاوت هستند. چندین عامل منجر به تاخیر در پریودی خواهد شد در این مقاله در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

تاخیر پریود یکی از مسائلی است که برای بسیاری از افراد ممکن است نگران کننده باشد. گاهی اوقات اولین احتمال برای بسیاری افراد بارداری می باشد ولی باید بدانیم تاخیر پریود با علل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد. تاخیر پریود علاوه بر نگرانی که به همراه دارد گاهی با فشار های عصبی، مشکلات جسمی و درد ها را نیز دارد به همین دلیل باید علل تاخیر پریود را بدانیم تا بتوانیم پیشگیری یا درمان مورد نیاز را انجام بدهیم.

پریودی

تاخیر پریود یکی از مسائلی است که برای بسیاری از افراد ممکن است نگران کننده باشد.

علت تأخیر در عادت ماهانه یا پریود چیست؟

تأخیر در آغاز چرخه قاعدگی، اتفاقی که هر خانمی در طول زندگی و سال های باروری آن را تجربه می کند. این اتفاق برای برخی از خانم‌ها که دوره‌های ماهیانه منظمی دارند، ممکن است بسیار کم رخ‌داده و باعث نگرانی آن‌ها شود و برعکس برای خانم‌هایی که قاعدگی های نامنظم دارند، اتفاقی آشنا و همیشگی باشد.

توجه داشته باشید نامنظم بودن قاعدگی در دو صورت طبیعی است: زمانی که فرد برای اولین بار عادت ماهانه میشود و زمانی که نزدیک به یائسه شدن می باشد.

عموم مردم علت پریود نشدن را بارداری و یا مشکلات هورمونی می دانند. در صورتی که سبک زندگی و عوامل مختلف دیگری نیز میتواند باعث عقب افتادن عادت ماهانه شوند. در ادامه با علت و عوامل اصلی تأخیر در قاعدگی آشنا می‌شویم:

۱. بارداری:

بارداری تا حد زیادی شایع ترین علت عقب افتادن پریود است. یک فرد می تواند باردار شود، حتی زمانی که قرص های ضد بارداری را طبق دستور مصرف می کند. هر شخصی که از نظر جنسی فعال است و پریودش را از دست داده است، یا فقط لکه بینی خفیفی دارد، می تواند از تست‌های فوری بارداری استفاده کند.

تاخیر پریود

تاخیر پریود می تواند به علل مختلف پیش آید.

۲. استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری هورمونی:

داروهای ضدبارداری زمان بین دوره‌ها را به تأخیر می‌اندازند. همچنین، عقب افتادن پریود در ماه‌های اول بعد از کنار گذاشتن استفاده از این روش نیز قابل انتظار است.

پیشنهاد سردبیر :  عفونت‌های قارچی و آزمایش کشت قارچ

۳. شیردهی:

یکی از هورمون‌هایی که موجب به تاخیرافتادن پریود یا سرکوب سیکل قاعدگی می‌شود، هورمون پرولاکتین است. در دوره شیردهی پرولاکتین زیادی در بدن مادر تولید می‌شود، بنابراین در صورت تأخیر در عادت ماهانه نیازی به نگرانی نیست.

۴. ورزش سنگین:

ورزش روزانه نقش غیرقابل انکاری در بهبود شرایط جسمانی دارد ولی ورزش سنگین به صورت حرفه‌ای، باعث کاهش استروژن مورد نیاز برای تکمیل چرخه قاعدگی و تأخیر در روند طبیعی پریود می‌شود.

۵. استرس :

استرس از طریق تأثیر بر ترشح هورمون‌هایی ازجمله کورتیزول و آدرنالین بدن را به سمت سرکوب تخمک گذاری و نهایتاً به تأخیر افتادن سیکل عادت ماهانه هدایت می‌کند.

۶. کاهش یا افزایش وزن:

تغییرات شدید در وزن بدن می‌تواند بر طول چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. کاهش یا افزایش وزن شدید می‌تواند تولید هورمون‌های تنظیم کننده سیکل ماهانه را به عهده دارند، متوقف کند و باعث اختلال در روند طبیعی چرخه پریود شود.

۷. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS):

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یک اختلال هورمونی که باعث می شود بدن هورمون مردانه آندروژن بیشتری تولید کند. با افزایش سطح هورمون های مردانه و عدم تعادل هورمونی، کیست روی تخمدان ها ایجاد می شود. این موضوع می تواند باعث عقب افتادن پریود و نامنظم شدن تخمک گذاری شود.

۸. تغییر در برنامه روزانه:

تغییر در ریتم خواب و بیداری، رفتن به مسافرت، تغییر فصل و یا حتی تغییر در ساعات کاری، می‌تواند با تغییر ساعت داخلی بدن و تنظیم هورمون‌ها باعث عقب افتادن عادت ماهانه شود.

۹. اختلالات تیروئید:

کم کاری و پرکاری تیروئید می‌تواند چرخه قاعدگی شما را مختل کند. غده تیروئید از طریق تولید هورمون‌های تیروئیدی نقش مهمی در تنظیم متابولیسم بدن دارد و اگر از حالت تعادل خارج شود، می‌توانید باعث تأخیر در پریود شود.

تاثیر اختلالات تیروئید بر پریود

کم کاری و پرکاری تیروئید می‌تواند چرخه قاعدگی شما را مختل کند.

۱۰. بیماری‌ها:

برخی عفونت‌ها و بیماری‌ها مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا، سینوزیت، ورم لوزه و یا حتی بیماری‌های مزمن همچون پرولاکتینوما، دیابت و بیماری سلیاک، نیز می‌توانند بر تخمک گذاری تأثیر بگذارند و در نتیجه قاعدگی را به تأخیر بیندازند. پرولاکتینوما تومور غده هیپوفیز است که باعث ترشح بیش از اندازه پرولاکتین و اختلال در چرخه قاعدگی می‌شود.
توصیه می‌شود زنانی که سردرد، تاری دید و ترشح از پستان در زمان‌های غیر شیردهی و همچنین عقب افتادن پریود را تجربه می‌کنند، برای بررسی این موضوع به پزشک مراجعه کنند.

پیشنهاد سردبیر :  شایع ترین اختلالات خود ایمنی چیست ؟

۱۱. داروها:

اگر داروی جدیدی مصرف می‌کنید، ممکن است یکی از عوارض جانبی آن تأخیر پریود باشد. استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، برخی از داروهای ضد بارداری، کورتیکواستروئیدها و داروهای شیمی درمانی می‌توانند باعث تأخیر در سیکل عادت ماهانه شوند.

۱۲. سندرم آشرمن:

بعضاً بعد از دستکاری‌های رحمی مانند کورتاژ، سزارین یا درمان فیبروییدهای رحمی سندرم آشرمن اتفاق می‌افتد. در این وضعیت به صورت خودکار بافت‌هایی در مخاط رحم ساخته می‌شوند که از ریزش طبیعی مخاط و بروز خونریزی جلوگیری می‌کنند. این عارضه گاه منجر به بروز خونریزی سبک رحمی و گاه منجر به قطع کامل قاعدگی می‌شود.

۱۳. یائسگی زودرس:

علاوه بر موارد فوق، پریود نشدن می‌تواند به خاطر یائسگی زودرس اتفاق بیوفتد. اغلب خانم‌ها در ۵۰ سالگی یائسه می‌شوند؛ یائسگی قبل از ۴۰ سالگی زودرس محسوب می‌شود. این مشکل می‌تواند بر اثر عوامل ارثی و یا بیماری‌های خودایمنی بروز پیدا کند.کلا یائسگی و فقدان عملکرد تخمدان‌ها، باعث کاهش استروژنِ در گردش میشود و مخاط رحم را از بین می‌برد. این امر منجر به پایان یافتن چرخه قاعدگی می‌شود.

تا چند روز تاخیر در پریود شدن طبیعی است ؟

به طور نرمال یک دوره ی پریود معمولا ۲۸ روزه است اما در افرادی که پریودشان هفت روزه است، فاصله ی بین پریودها تا ۳۵ روز هم می‌رسد. با این حساب چهار الی پنج روز تاخیر در زمان پریود طبیعی است.

درمان های خانگی برای تاخیر در پریود شدن


برطرف کردن مشکل تاخیر در پریود شدن با زنجبیل​

زنجبیل یک عنصر شگفت انگیز است که هم برای منظم شدن چرخه ی قاعدگی و هم برای کاهش درد پریودی بسیار موثر است. برای یک لیوان آب از یک قاشق زنجبیل استفاده کنید و چای زنجبیل برای خودتان دم کنید. برای بهتر شدن مزه ی آن میتوانید از یک قاشق عسل هم استفاده کنید. جهت اطلاع بیشتر در مورد این این گیاه می‌توانید به مقاله خواص زنجبیل مراجعه کنید.

زنجبیل و پریود

زنجبیل یک عنصر شگفت انگیز است که هم برای منظم شدن چرخه ی قاعدگی و هم برای کاهش درد پریودی بسیار موثر است.


تاخیر در پریود شدن | دارچین​

دارچین برای کنترل هورمون های بدن شما و تنظیم فشار خون بسیار موثر است و می‌تواند به سادگی چرخه ی قاعدگی شما را منظم کند. از دارچین می‌توانید در پختن غذاهایتان استفاده کنید. همچنین خوردن هر روز یک لیوان شیر گرم همراه دارچین،به تنظیم سیکل قاعدگی کمک می‌کند.

پیشنهاد سردبیر :  بررسی جواب ازمایش سلامت تخمدان و باروری

استفاده از کنجد​

استفاده از کنجد برای درمان چرخه های نامنظم پریودی از زمان قدیم رایج بوده. کنجد باعث ترشح هورمون ها می‌شود و سطح هورمون های بدن را تنظیم می‌کند همچنین کنجد با تقویت فشار خون بدن باعث می‌شود چرخه های پریودی با حالت منظم دربیایند.

مصرف زردچوبه برای حل مشکل تاخیر در پریود شدن​

زردچوبه یک آنتی اکسیدان عالی است که مواد مغذی و عناصر ارگانیک بسیاری دارد. علاوه بر این زردچوبه به سبب ضد باکتریایی بودنش می‌تواند تعادل را به هورمون های شما برگرداند. از زردچوبه در غذاهایتان میتوانید استفاده کنید.همچنین می‌توانید از قرص‌های باز شدن پریود زیر نظر متخصص استفاده کنید.

مصرف زردچوبه و پریود

زردچوبه یک آنتی اکسیدان عالی است که مواد مغذی و عناصر ارگانیک بسیاری دارد.


دوری از استرس و اضطراب​

استرس های زندگی تا حد زیادی روی نظم قاعدگی اثر می گذارد.داشتن برنامه منظم، ورزش و پیاده روی، تغــذیه سالم، استفاده از تکنیک های مراقبه و داشتن سرگرمی نقش زیادی در کاهش استرس دارد.

در صورت عقب افتادن پریود چه باید کرد؟

تخمدان ها تخمک را در فرآیندی به نام تخمک گذاری آزاد می کنند که تقریباً هر ۲۸ روز یکبار اتفاق می افتد. اگر هیچ اسپرمی تخمک را بارور نکند، معمولاً قاعدگی فرد حدود ۱۴ روز بعد شروع می شود.
تا ۵ روز جا به جایی در تاریخ شروع سیکل عادت ماهانه یا پریودی امری طبیعی می باشد و در غیر این صورت باید به دنبال علت آن باشید.

در صورت اطمینان از نتیجه منفی آزمایش خون برای کنترل بارداری و یا نداشتن رابطه جنسی، به پزشک برای بررسی سایر علل مراجعه کنید.

به روزرسانی : ۳ اسفند ۱۴۰۰

منابع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲
۳.منبع شماره ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا