به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۲۷ ۱۱:۳۴ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
انواع تست تشخیص بارداری

انواع تست تشخیص بارداری

تست تشخیص بارداری

انواع تست های تشخیص بارداری

برای تشخیص حاملگی روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط مختلف می توان از هرکدام از آنها استفاده کرد.
انواع روش های تست تشخیص بارداری :

۱. نوار تست حاملگی (بی بی چک)
۲. آزمایش خون بارداری
۳. آزمایش ادرار بارداری (گراویندکس)
۴. سونوگرافی

تست تشخیص بارداری

نوار تست حاملگی (بی بی چک) یکی از روش های تشخیص بارداری است.

۱. تست تشخیص بارداری خانگی

این امکان وجود داشته که آزمایش بارداری خانگی (HPT) را، در اولین روز پس از قطع عادت ماهیانه به کار گرفت. برخی آزمایشات با حساسیت خیلی بالا، زودتر از این زمان نیز قابل اجرا هستند.
این آزمایشات با اندازه‌گیری میزان هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی (hCG) موجود در ادرار عمل می‌کنند. این هورمون فقط در طول حاملگی در بدن ایجاد می‌شود. ماده شیمیایی موجود در نوار آزمایش، پس از قرار گرفتن در معرض این هورمون تغییر رنگ می‌دهد. زمان انتظار، با توجه به نوع آزمایش تغییر می‌یابد، با این وجود دستیابی به نتایج دقیق، تقریباً ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

اکثر شرکت‌های تولید کننده کیت‌های آزمایشگاهی، توصیه می‌کنند که آزمایش بارداری خانگی، حداقل دو بار انجام بشود. در واقعیت امر، اگر آزمایش بارداری را پس از قطع عادت ماهیانه خیلی زود انجام بدهید، نتایج بدست آمده دستخوش تغییر می‌شوند. در برخی موارد، سطوح hGC به‌حدی پایین هستند، به‌گونه‌ای که نمی‌توان نسبت به اندازه‌گیری زودرس آن ها اقدام نمود. دستگاه‌های آزمایشی تولید شده توسط برندهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند، اما این آزمایشات معمولاً کم هزینه هستند.

در صورت انجام صحیح از آزمایش بارداری، دقت آن‌ها در سطح مطلوبی قرار می‌گیرد. ممکن است نتایج بدست آمده از نوع منفی کاذب باشند، این حالت هنگامی رخ می‌دهد که شما باردار هستید، اما نتایج آزمایش بارداری خلاف این ادعا را اثبات می‌کنند. اگر عادت ماهیانه شما قطع شده باشد، و پس از چند روز به حالت عادی برنگردد، آزمایش بارداری را تکرار کرده، یا با پزشک‌تان تبادل نظر بکنید.

پیشنهاد سردبیر :  بررسی ازمایش تومور مارکر عمومی

 

۲. آزمایش خون

این آزمایشات در مطب پزشک انجام می‌شوند. یک آزمایشگاه تشخیص پزشکی، با انجام آزمایش خون، وضعیت هورمون Hcg را می‌سنجد.

آزمایش بتا

مشخص شدن نتایج آزمایشات خون، به یک هفته یا بیشتر زمان نیاز دارد.

آزمایشات خون، برای تعیین حاملگی به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

آزمایش خون Hcg

از نوع کیفی: هدف این تست، بررسی میزان تولید HCG در بدن است. بدین ترتیب یک پاسخ ساده بله یا خیر راجع به باردار بودن فرد حاصل می‌شود.

آزمایش خون HCG

از نوع کمی: هدف این تست، تعیین دقیق میزان hcG در بدن است.
اگر سطح HCG بیشتر، یا کمتر از حد مورد انتظار باشد، آنگاه پزشک با توجه به مدت زمان پیش‌بینی شده از طول دوره حاملگی، دستور انجام آزمایشات بیشتر را صادر می‌کند. آزمایش اولتراسوند، یا آزمایشات HCG تکمیلی، طی چند روز انجام می‌شوند. اصلی‌ترین دلیل غیرعادی شدن میزان HCG، عدم اطمینان راجع به تاریخ‌های حاملگی است. بدین ترتیب مشخص می‌شود که شما در چه مرحله‌ای از حاملگی قرار دارید، و این نتایج تا چه اندازه‌ای با انتظارات شما سازگاری دارند. آزمایش خون HCG – کمی (عددی)، دقت بسیار بالایی دارد، زیرا مقدار دقیق HCG خون را می‌سنجد. مقادیر قابل تشخیص توسط این آزمایش، به مراتب کمتر از مقادیر قابل تشخیص توسط آزمایش کیفی، یا آزمایش ادرار است.

سرعت تشخیص آزمایشات HCG خون، بیشتر از آزمایشات ادرار است. آزمایشات خون، معمولاً گران‌قیمت‌تر از آزمایشات خانگی هستند. مشخص شدن نتایج این آزمایشات، مستلزم انتظار بیشتری است. مشخص شدن نتایج آزمایشات خون، به یک هفته یا بیشتر زمان نیاز دارد.

پیشنهاد سردبیر :  14 دی ، روز جهانی خط بریل

موارد استفاده از آزمایش بتا

از آزمایش بتا برای بررسی موارد زیر استفاده می شود:

تایید بارداری
تعیین سن تقریبی جنین به هفته
تشخیص بارداری های غیر طبیعی مثل بارداری خارج رحمی
بررسی احتمال وجود سقط جنین
بررسی غربالگری جنین از نظر بیماری های ژنتیکی مثل سندروم داون و …

همچنین از آزمایش بتا گاها برای بررسی بارداری افراد قبل از شروع درمان های خاص دارویی یا استفاده از عکس برداری رادیویی استفاده می شود. زیرا برخی داروها و همچنین تابش اشعه ایکس می تواند برای سلامت جنین و مادر خطرناک باشد و باعث ایجاد ناهنجاری های جنینی می شوند.
زمانی که بارداری افراد به وسیله این آزمایش تایید شد، پزشک فرد باید اولویت اول را حفظ سلامت جنین بگذارد و از استفاده از داروها و روش های درمانی که بر سلامت مادر و بچه اش تاثیر می گذارد، خودداری نماید.

راهنمای سطوح hCG در طول بارداری

تشخیص ساک حاملگی که اولین علامت حاملگی در سونوگرافی می باشد ۳۵-۳۲ روز پس از LMP در سونوگرافی ترانس ابدومینال امکان پذیر است.

راهنمای سطوح hCG (اچ‌سی‌جی) در طول بارداری
زمان ها بر اساس سن حاملگی (Gestational Age) یعنی تعداد هفته‌هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) گذشته است، می‌باشد:

۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
۴ هفته از LMP گذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
۶ هفته از LMP گذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
زن غیر حامله : <۵ mIU/ml
بعد از یائسگی : <5/9 mIU/ml

پیشنهاد سردبیر :  بعد از واکسیناسیون هم پروتکل های بهداشتی را باید رعایت کرد ؟

 

تست تشخیص بارداری با سونوگرافی

در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. این امواج توسط وسیله ای که روی شکم یا داخل واژن قرار داده می شود تولید و به بدن منتقل می شود. تشخیص ساک حاملگی که اولین علامت حاملگی در سونوگرافی می باشد ۳۵-۳۲ روز پس از LMP در سونوگرافی ترانس ابدومینال امکان پذیر است. معمولاً BHCG در این زمان بین MIU/ML ۱۵۰۰-۵۰۰ می باشد. در سونوگرافی ترانس ابدومینال رویت ساک حاملگی از اواسط هفته چهارم بارداری، تشخیص کیسه زرده حدوده هفته پنجم، مشاهده و اندازه گیری جنین از اواسط هفته پنجم و ضربان قلب جنین از ۶ هفته پس از LMP (اولین روز آخرین قاعدگی) امکان پذیر است. سونوگرافی ترانس واژینال معمولاً ۶-۴ روز زودتر قادر به شناسایی موارد فوق می باشد.

سونوگرافی در تعیین حاملگی و محل آن، سن جنین، چندقلویی، جنسیت جنین، سلامت اندام ها، میزان مایع آمنیوتیک و محل جفت نیز به کار می رود. تعیین سن حاملگی در سونوگرافی با اندازه گیری شاخص هایی مانند طول فمور و قطر بین آهیانه ای، دور شکم و طول اسکاپولا است. در سونو گرافی می توان حرکات جنین یا اعضای درونی آن را مشاهده و بررسی نمود. در هفته های ۵ الی ۶ حاملگی ضربان قلب جنین قابل مشاهده است

به روزرسانی : ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

منابع:
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲
۳.منبع شماره ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا