به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۵:۱۸ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
۲۸ بهمن ۱۴۰۰ وفات حضرت زینب تسلیت باد

۲۸ بهمن ۱۴۰۰ وفات حضرت زینب تسلیت باد

28 بهمن وفات حضرت زینب

زندگی نامه حضرت زینب (س)

حضرت زینب کبری (س) سومین فرزند حضرت فاطمه (س) و امام علی (ع) است که دو سال بعد از ولادت امام حسین (ع)، در روز ۵ جمادی‌الاول سال ششم هجری قمری در در محلّه بنی‌هاشم شهر مدینه بدنیا آمد. در برخی منابع سال تولد ایشان پنجم هجری قمری ذکر شد. بر اساس روایات متعدد، نام حضرت زینب (س) توسط پیامبر اسلام (ص) انتخاب شد. البته روایت است، جبرئیل از سوی خداوند متعال این نام را به پیامبر (ص) رساند. زینب به معنای «درخت نیکو منظر و خوشبو» یا «افتخار و زینت پدر» است.وفات حضرت زینب (س) در ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری اتفاق افتاد.

28 بهمن وفات حضرت زینب

۲۸ بهمن وفات حضرت زینب

همسر حضرت زینب (س)

ایشان با پسر عموی خود، عبداللَّه بن جعفر ازدواج کرد که بنا بر روایات تاریخ ایشان در سال هفدهم هجری قمری ازدواج کردند.

حضرت زینب (س) به چه معروف بود؟​

حضرت زینب (س) که زینب کبری نیز نامیده می‌شوند در زندگی خود وفات پدربزرگش حضرت محمد (ص)، بیماری و به شهادت رسیدن مادرش فاطمه زهرا (س)، شهادت پدرش امام علی (ع)، شهادت برادرش امام حسن مجتبی (ع)، واقعه کربلا و شهادت امام حسین (ع) و بسیاری از بستگانش، همچنین به اسارت رفتن در کوفه و شام را تجربه کرد که به دلیل تحمل این سختی‌های بسیار به ام المصائب معروف است. ایشان همچنین به دلیل فداکاری و قهرمانی در واقعه کربلا، در بین شیعیان به لقب قهرمان کربلا نیز شناخته می‌شود.

28 بهمن وفات حضرت زینب

۲۸ بهمن وفات حضرت زینب

القاب حضرت زینب (س)​

برای ایشان القاب فراوانی همانند عقیله بنی‌هاشم، عارفه، فاضله، عابده آل علی، امینهاللّه، نائبهالحسین، شریکه الشهدا، شریکهالحسین، عالِمه غیر معلَّمه، موثّقه، کامله، معصومه صغری، نائبهالزهرا، عقیله النساء، بلیغه و فصیحه نقل شد. همچنین کنیه ایشان، ام الحسن و ام‌کلثوم است.

پیشنهاد سردبیر :  کورتیزول چیست و آمادگی های لازم برای آزمایش

ویژگی‌های حضرت زینب (س)​

عبادت​
صبر و استقامت​
علم و سخنوری​
تعلیم و تفسیر قرآن ‎​
مقام وصایت و نیابت​

عبادت حضرت زینب (س)

حضرت زینب کبری (س) شب‌ها به عبادت می‌پرداخت و در دوران زندگی، هیچ‌گاه تهجّد را ترک نکرد. آنچنان به عبادت اشتغال ورزید که ملقّب به «عابده آل علی» شد. شب زنده‌داری وی حتی در شب دهم و یازدهم محرم، ترک نشد. فاطمه دختر امام حسین (ع) می‌گوید:
“عمه ام زینب در تمام شب عاشورا در محل عبادتش ایستاده بود و به پروردگار خویش استغاثه می کرد.”
ارتباط حضرت زینب (س) با خداوند آن‌گونه بود که امام حسین(ع) در روز عاشورا هنگام وداع، به خواهرش فرمود:
“خواهرم! مرا در نماز شب، فراموش نکن.”

وفات حضرت زینب (س)

28 بهمن وفات حضرت زینب

۲۸ بهمن وفات حضرت زینب

در تاریخ وفات حضرت زینب کبری (س) سومین فرزند امیرمومنان حضرت علی (ع) اختلاف نظر وجود دارد، اما مشهور این است که آن حضرت در ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری روز یکشنبه وفات کرده است.

چگونگی وفات و محل دفن حضرت زینب:

یکی از سوالاتی که در ارتباط با حضرت زینب (س)، آن بانوی بزرگوار و بی مثال مطرح می‌شود که البته محققان و پژوهشگران تاریخی به آن پاسخ داده‌اند، درباره چگونگی وفات و محل دفن ایشان است.
براساس برخی از نوشته‌ها حضرت زینب (س) بعد از حادثه کربلا به مدینه آمد و پس از ورود به مدینه پیوسته عزادار و گریان بود تا این که پس از یک سال و نیم در همان مدینه (قبرستان بقیع) از دنیا رفت و در همان جا دفن شد. اکنون از قبر آن بانوی محترمه، اثری در دست نیست.

پیشنهاد سردبیر :  بررسی جواب آزمایش هورمون های تنظیم فشار خون

براساس برخی از احتمالات حضرت زینب (س) پس از ورود به مدینه، در مجالس و محافل سخن می گفت و مظالم و جنایات یزیدیان را بازگو می کرد. فرماندار مدینه ماجرا را به یزید نوشت و او دستور داد زینب را مخیر سازند تا هر شهری که می خواهد (غیر از مکه و مدینه) برود. حضرت زینب به شام رفت و در آن جا اقامت کرد و پس از چندی در همان جا از دنیا رفت.

قدمت مزار ایشان

آنچه از تاریخ به دست مى‌آید، بناى این مزار قدمت بسیار دارد. حتى در قرن دوم نیز موجود بود، زیرا بانوى بزرگوار؛ سیده نفیسه، همسر اسحاق مؤتمن فرزند امام جعفر صادق (ع) به زیارت این مرقد مطهر آمد.
در روایت دیگر آمد، حضرت زینب (س) به علت افشاگری علیه دستگاه بنی امیه، مجبور شد که مدینه را ترک کند. از این رو مصر را انتخاب کرد. بعد از مدتی اقامت همان جا از دنیا رفت. سیده زینب در شهر قاهره هم اکنون زیارتگاه مجلل و با شکوهی است البته گفته شد این قبر متعلق به زینب بنت یحیی بن حسن الانور ابن زید ابن حسن ابن علی بن ابیطالب است که به دلیل تشابه اسمی با حضرت زینب (س) عقیله بنی هاشم اشتباه گرفته شدست.

 

به دریای پر از غم، امان از دلِ زینب / به عمری همه ماتم، امان از دلِ زینب

چو شد کرب و بلایی به آن قدِ خمیده / بدید رأس بریده، امان از دلِ زینب

اگر خون بفشاند، ز چشمِ بنی آدم / بگوید دلِ عالم، امان از دلِ زینب

پیشنهاد سردبیر :  روز جهانی بیماری ذات الریه،21 آبانماه (12 نوامبر)؛

آزمایشگاه صبا وفات حضرت زینب(س) را تسلیت میگوید.

به نقل از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا