به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۹ ۹:۱۰ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png

این محتوا در دسته بندی / قرار گرفته است.

آزمایش اینترلوکین ۶/Interlukin-6

آزمایش اینترلوکین ۶

اینترلوکین ۶ پروتئینی است که توسط سلول های مختلف تولید می شود و به تنظیم پاسخ های ایمنی کمک می کند. افزایش IL-6 را می توان با التهاب ، عفونت ، اختلالات خود ایمنی ، بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها مرتبط دانست.

اینترلوکین ۶ جزئی از گروه بزرگی از مولکول ها به نام سایتوکاین ها است. سایتوکاین ها نقش های متعددی در بدن دارند و در سیستم ایمنی بدن برای هدایت پاسخ ایمنی عمل می کنند. آنها بخشی از “آبشار التهابی” هستند که شامل فعال سازی هماهنگ و متوالی مسیرهای پاسخ ایمنی است.

آزمایش اینترلوکین-۶ یا IL-6 سایتوکاینی با خواص پیش التهابی و همچنین ضد التهابی است.
ترشح IL-6 در بیماری هایی مانند تصلب شرایین، بیماری آلزایمر، لوپوس اریتماتوز سیستمیک، مولتیپل میلوما، آرتریت روماتوئید، بیماری های خود ایمنی، بیماری های التهابی مزمن و انواع سرطان و غیره مشاهده می شود.
بنابراین، کنترل سطح IL-6 در طول بیماری، به ویژه فعال شدن آن پس از فعال شدن پاسخ ایمنی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آزمایش اینترلوکین-۶ برای بیماران کرونایی

شیوع ویروس کرونا، آزمایشگاه‌های بالینی را از نظر استراتژی ‌آزمایش‌ها و هرگونه کاستی در این استراتژی‌ها، در کانون توجه رسانه‌ها قرار داده‌است. بیشتر این توجهات به استفاده از روش‌های تشخیصی مولکولی معطوف است که می‌تواند وجود عفونت‌های COVID-19 کنونی (آزمایش مولکولی یا آنتی‌ژن) و یا وجود عفونت در گذشته (آزمایش سرولوژیک) را تشخیص دهد.

صفحه ی اینستاگرام ما را دنبال کنید.

نام آزمایش

آزمایش اینترلوکین 6

اسامی مترادف

Interlukin_6 , IL-6

اینترلوکین 6 پروتئینی است که توسط سلول های مختلف تولید می شود و به تنظیم پاسخ های ایمنی کمک می کند. افزایش IL-6 را می توان با التهاب ، عفونت ، اختلالات خود ایمنی ، بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها مرتبط دانست.
اینترلوکین 6 جزئی از گروه بزرگی از مولکول ها به نام سایتوکاین ها است. سایتوکاین ها نقش های متعددی در بدن دارند و در سیستم ایمنی بدن برای هدایت پاسخ ایمنی عمل می کنند. آنها بخشی از “آبشار التهابی” هستند که شامل فعال سازی هماهنگ و متوالی مسیرهای پاسخ ایمنی است.
IL-6 بر روی انواع سلول ها و بافت ها عمل می کند که باعث تمایز سلولهای B (گلبولهای سفید خون که آنتی بادی تولید می کنند) و یا مهار رشد برخی سلول ها می شود.همچنین اینترلوکین6 تولید پروتئین های فاز حاد را تحریک می کندو در تنظیم دمای بدن ، حفظ استخوان و عملکرد مغز نقش دارد.
اینترلوکین 6 نقش مهمی در ایمنی ذاتی و اکتسابی دارد و می تواند توسط انواع مختلف سلول ها از جمله ماکروفاژها ، سلول های اندوتلیال و سلول های T تولید شود. این تولید را می توان در پاسخ به حمله میکروبی یا سایر سایتوکاین ها ، مانند فاکتور نکروز تومور ((TNFدانست. به عنوان بخشی از سیستم ایمنی ذاتی ، IL-6 بر روی سلولهای کبدی عمل می کند تا باعث بیان پروتئین واکنشی (CRP)C ، فیبرینوژن و آمیلوئید A سرم شود که به عنوان واکنشگرهای فاز حاد نیز شناخته می شوند. در پاسخ ایمنی اکتسابی ، IL-6 نقش کلیدی در فعال شدن سلول های B تولید کننده آنتی بادی برای تکثیر دارد و منجر به افزایش ترشح آنتی بادی می شود.
غلظت IL-6 در بیماران مبتلا به عفونت ، سپسیس(واکنش شدید بدن به عفونت) و سپتی سمی(آلوده شدن خون توسط باکتری ها) افزایش می یابد. علاوه بر این ، به نظر می رسد غلظت IL-6 با شدت سپسیس ارتباط دارد.افزایش IL-6 نیز به نظر می رسد با عفونت های موضعی تری مانند عفونت های مفصل مصنوعی (PJI)مرتبط باشد. IL-6 همچنین در بسیاری از اختلالات التهابی مزمن ، از جمله آرتریت روماتوئید (RA) (بیماری خود ایمنی و التهابی است.باعث التهاب (تورم دردناک) در قسمت های آسیب دیده بدن (عمدتا مفاصل)می شود) ، لوپوس اریتماتوز سیستمیک(SLE) (یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به بافت های خود حمله می کند و باعث التهاب گسترده و آسیب بافتی در اندام های آسیب دیده می شود) ، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)( نوعی از آرتریت است که در آن التهاب طولانی مدت مفاصل ستون فقرات وجود دارد.) و بیماری التهابی روده(IBD) افزایش یافته است.

• ارزیابی بیماران مشکوک به عفونت سیستمیک
• ارزیابی بیماران مشکوک به عفونت موضعی ، به ویژه عفونت مفصل مصنوعی(PJI)
• ارزیابی بیماران مشکوک به اختلالات التهابی مزمن ، مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس اریتماتوز سیستمیک ، اسپوندیلیت آنکیلوزان(روماتیسم ستون فقرات) و بیماری التهابی روده

خونگیری از ورید بازویی

نیاز به رعایت شرایط خاصی نیست.

NORMAL: UP TO 6

1 – ارتباط اینترلوکین 6 با کووید چیست ؟
سندرم حاد تنفسی شدید کروناویروس 2 (SARS-CoV-2) با منشاء مشترک انسان و حیوان در اواخر سال 2019 ظاهر شد و منجر به بیماری (COVID-19) شد. شیوع مداوم این ویروس به حدی سریع است که سازمان بهداشت جهانی درست پس از سه ماه آن را به عنوان همه گیری اعلام کرد.
SARS-CoV-2 عمدتا دستگاه تنفسی تحتانی را آلوده کرده و منجر به ذات الریه می شود. در برخی از بیماران با عوارض شدید ، ویروس کرونا باعث سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) می شود که نیاز به مدیریت خاصی در بخش مراقبت های ویژه (ICU) دارند. همچنین گزارش شده است که علت مرگ عمدتا نارسایی تنفسی ، اختلال در گردش خون ، یا هر دو آنها و چند مورد با ذکر نامعلوم است.
یکی از مکانیسم های احتمالی برای پیشرفت سریع بیماری و مرگ و میر ، طوفان سایتوکاین(سطوح بالا و کنترل نشده سایتوکین ها) است. سایتوکاین ها نقش کلیدی در تنظیم پاسخ های ایمنی و التهابی دارند. در بین آنها ، IL-6 به دلیل فعالیت پلئوتروپیک ، درگیر شدن چندین اندام و پاتوژنز بیماریها از اهمیت بالایی برخوردار است. این سایتوکاین بیشتر سیستم های اصلی بیولوژیکی بدن را تحت تأثیر قرار می دهد ، که از آن به عنوان یک شاخص تشخیصی استفاده می شود.
مطالعات متعدد افزایش سطح IL-6 را در بیماران بستری بر اثر COVID-19 و ارتباط آن با شدت بیماری و مرگ و میر نشان داده است. در نتیجه ، پیشنهاداتی برای اندازه گیری مداوم سطح IL-6 ارائه شده است.
طوفان سایتوکاینیک واکنش التهابی سیستمیک است که می تواند توسط عوامل مختلفی مانند عفونت ها ایجاد شده و باعث آسیب بافتی شود. اخیراً ، برخی از مطالعات میزان بالای IL-6 را در بیماران مبتلا به COVID-19 گزارش کرده اند. در مطالعات تحقیقاتی مختلف ، نشان داده شده است که افزایش سطح IL-6 بیشتر در بیماران با علائم بالینی شدید مشاهده می شود.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا