به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۶:۱۷ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
روزی برای واکسن ایدز

روزی برای واکسن ایدز

واکسن ایدز

واکسن ایدز

۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) با هدف تأکید بر ادامه تلاش ها در روند تولید واکسن ایدز، به نام روز جهانی واکسن ایدز (World AIDS Vaccine Day) نامگذاری شد.
در تقویم، روزهای مختلفی به نام روز اچ آی وی / ایدز نامگذاری شدند: ۱ دسامبر روز جهانی ایدز، ۱۸ سپتامبر روز آگاهی در مورد اچ آی وی / ایدز و سالمندی، ۱۹ مه روز آگاهی در مورد اچ آی وی / ایدز آسیا- اقیانوسیه، ۱۰ آوریل روز آگاهی در مورد اچ آی وی / ایدز جوانان و ۱۰ مارس روز آگاهی در مورد اچ آی وی / ایدز زنان و دختران.
تاریخ ۱۸ می که با نام روز جهانی آگاهی در مورد واکسن ایدز (HIV/AIDS Vaccine Awareness Day) نیز شناخته می شود، در حقیقت، روزی برای تقدیر و حمایت از تلاش های هزاران دانشمند، متخصص، پزشک، کارشناس حوزه بهداشت و سلامت است که در حال تحقیق برای تولید یک واکسن بی خطر و موثر ایدز هستند.
در عین حال، نامگذاری این روز، تأکید مجددی بر لزوم سرعت بخشیدن به تلاش ها و افزایش سرمایه گذاری در سطح جهان برای تولید واکسن موثر ایدز است.

تاریخچه تولید واکسن ایدز

نخستین آزمایش بالینی واکسن اچ آی وی سال ۱۹۸۷ در مرکز بالینی موسسه ملی بهداشت (NIH) در مریلند آمریکا انجام شد. اکنون ۳۰ سال از این تلاش می گذرد و محققان در سراسر دنیا، همچنان به تحقیقات خود برای تولید یک واکسن موثر و بی خطر ایدز ادامه می دهند.
تحقیقات در زمینه اچ آی وی شامل تولید واکسن های پیشگیری و درمان (preventive and therapeutic vaccines) است: واکسن پیشگیری از اچ آی وی برای جلوگیری از عفونت اچ آی وی در افراد غیر درگیر، لحاظ شد. واکسن درمان اچ آی وی، برای درمان افراد درگیر به ویروس اچ آی وی در نظر گرفته شد. این واکسن می تواند جایگزین استفاده روزانه از داروهای اچ آی وی شود و از تبدیل شدن عفونت به بیماری ایدز پیشگیری کند.

پیشنهاد سردبیر :  یکم تا هفتم آبان ماه هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت

پیشگیری از شیوع ایدز

همچنان که متقاضیان واکسن ایدز افزایش پیدا می کنند و گروه هایی وجود دارد که می توان برای اهداف تحقیقاتی به آنها پیوست. برای داروهای پیش گیری کننده از انتقال ایدز چه قبل از ابتلا (PREP) و چه برای فرد مبتلا (PEP)وجود دارد.

آیا واکسن ایدز بر واکسن های کووید ۱۹ اثر می گذارد؟

گرچه هنوز واکسن ایدز به نتیجه قطعی نرسیده است، اما دانشمندان نگران بی اثر شدن تلاش های چندین ساله خود هستند.

اطلاعات ارزشمندی در راه تولید واکسن ایدز بدست آوردند.همچنین تحقیقات قبلی آنها منجر به تولید واکسن برای بیماری های عفونی دیگر شد. واکسن های کووید ۱۹ نمونه بارزی از این ثمرات است که تحقیقات جهت تولید واکسن برای ایدز به تولید آن منجر شد. موارد دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از:​

سندروم حاد تنفسی که با نام SARS و Sars-CoV-1 شناخته می شوند.​
ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)​
تب هموراژیک ابولا (Ebola)​
سندروم تنفسی خاور میانه(MERS)​

واکسن آنفولانزا هم به ساخت واکسن های بالا کمک کرده است.
ساخت سریع واکسن کووید نیازمند همکاری های زیادی بود. همکاری شرکت ها، آژانس های دولتی، تسهیلات کلینیکی و انستیتوهای علمی. به عنوان مثال می توان از مشارکت بین فایزر و BioNTech نام برد.

این حس و روحیه همکاری که برای واکسن کووید به وجود آمد می تواند باعث همکاری های پیش رو برای تولید واکسن های بعدی هم باشد.
هنوز واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به ایدز ساخته نشده است، اما پژوهشگران معتقدند که بزودی آن را خواهند ساخت. در سال ۲۰۲۱ فعالیت های امیدبخش زیادی انجام شد، که ادامه تحقیقات منوط به موفقیت و شکست Mosaico و Imbokodo است که قبلا آنها را ذکر کردیم. در حال حاضر فقط می توان از منابعی که فعلا در دسترس ما هستند استفاده کرد مثل داروهای PrEPوPEP و به کمک کاندوم وابزار دیگردر سکس از ابتلای به ایدز جلو گیری کرد.

 پیشگیری و درمان اچ آی وی

دانشمندان معتقدند که تولید واکسن ایمن و موثر اچ آی وی امکانپذیر بوده و درحال کار برای تولید آن هستند.​

چرا به واکسن اچ آی وی / ایدز نیاز داریم؟

امروزه تعداد مبتلایان به عفونت اچ آی وی بیش از هر زمان دیگری به درمان های موثر و نجات بخش با داروهای اچ آی وی (درمان ضد رترو ویروس ART) دسترسی دارند.
باید توجه داشت،کنترل و پایان اچ آی وی/ ایدز در سطح جهان، به یک روش موثر و قدرتمند برای پیشگیری – درمان نیاز دارد، که مقرون به صرفه باشد و براحتی در اختیار بیماران قرار بگیرد.
از لحاظ تاریخی، واکسن موثرترین روش برای پیشگیری و حتی ریشه کن کردن بیماری های عفونی محسوب می شوند. تولید واکسن موثر و مقرون به صرفه ای مانند آبله و فلج اطفال، می تواند زندگی میلیون ها نفر را نجات دهد.

پیشنهاد سردبیر :  آزمایشگاه صبا در نتایج تست های کرونا قبل از پرواز از QR code استفاده می نماید

حقایقی در مورد واکسن اچ آی وی / ایدز


درحال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری و درمان اچ آی وی / ایدز وجود ندارد.​
دانشمندان معتقدند که تولید واکسن ایمن و موثر اچ آی وی امکانپذیر بوده و درحال کار برای تولید آن هستند.​
تولید یک واکسن موثر، ایمن و مقرون به صرفه برای پیشگیری از عفونت اچ آی وی، بهترین روش برای کنترل و پایان دادن به اپیدمی اچ آی وی در سطح جهان است.​
در سال ۲۰۱۶ با حمایت موسسه ملی بهداشت (NIH) آمریکا، آزمایش بالینی واکسن آزمایشی HVTN 072 به منظور بررسی اثربخشی آن در پیشگیری از عفونت اچ آی وی در میان افراد بزرگسال در آفریقای جنوبی انجام شد.​

منابع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا