به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۷-۰۹ ۱۱:۵۸ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
اومیکرون و دوز چهارم واکسن

اومیکرون و دوز چهارم واکسن

دوز چهارم واکسن

دوز چهارم واکسن

از آنجا که ابتلا به نوع خفیف امیکرون در افراد واکسن زده به خوبی مشاهده شد، درخواست داریم حتما دوران طلایی برای تزریق واکسن کرونا جدی گرفته شود و حتما افراد برای تزریق دوز چهارم و یادآور اقدام کنند.

دوز سوم برای عموم مردم و دوز چهارم برای افراد خاص دارای بیماری‌های خاص، مهم است. مشخص نیست بعدها چه وضعیتی داشته باشیم چون امکان شیوع واریانت‌های جدید در جهان و اپیدمی شدن آن در ایران هم وجود دارد. پس کسانی که هنوز واکسن نزدند برای جلوگیری از بیماری شدید حتما از این دوران طلایی استفاده کنند.​

واکسن

واکسنهای فعلی پس از سومین نوبت سبب ایجاد “سقف ایمنی” در بدن میشوند.

دوز سوم در کودکان : حتما

تزریق واکسن مخصوصا دوز یادآور از ۱۲ سال به بالا پیشنهاد می‌شود. لازم است همگی  اقدام کنند و از والدین هم می‌خواهیم در این فرصت طلایی حتما برای تزریق واکسن کودکان بالای پنج سال خود برنامه‌ریزی کنند. زیرا تزریق واکسن نشان داد ، در درگیری با این ویروس مقاومت خوبی داشت و افراد کمتر گرفتار شدند.

دوز چهارم واکسن کرونا

لازم است دوز چهارم واکسن کرونا باید برای افراد چاق، دارای بیماری ارثی، مزمن و متابولیک تزریق شود تا در صورت شیوع واریانت جدید درگیری آنها با این ویروس کمتر باشد.

کووید_19

واکسن تقویت کننده کرونا یک دوز اضافی از واکسن است که پس از شروع کاهش محافظت ارائه شده توسط واکسن اصلی در طول زمان، تزریق میشود.

در تزریق دوز چهارم واکسن آیا باید از واکسن خاصی استفاده شود؟

پاسخ: همه انواع واکسن‌های موجود در مراکز واکسیناسیون قابلیت استفاده بعنوان نوبت یادآور را دارند. بنابراین به همه افرادی که بیش از شش ماه از نوبت قبلی‌شان گذشت، پیشنهاد می‌شود یک نوبت واکسن دریافت کنند. دریافت یک نوبت یادآور از هر نوع واکسن، مهمتر از دریافت نوع خاصی از واکسن است.

پیشنهاد سردبیر :  التهاب کیسه صفرا یا کوله سیستیت

آیا با زدن واکسن در برابر کرونا در امان میمانیم؟

پاسخ: مهمترین نفع و دلیل واکسن کووید-۱۹ این است که از فرم شدید بیماری که منجر به بستری و یا عوارض شدید و مرگ ناشی از آن می‌شود، جلوگیری کند. بنابراین امکان ابتلا  همچنان وجود دارد. حتی امکان ابتلای فرم شدید بیماری نیز وجود خواهد داشت. اما احتمال این اتفاق در افراد کامل واکسن زده بسیار کمتر از افراد واکسن نزده است.

دوز چهارم واکسن کرونا

تمامی افرادی که ۶ ماه از آخرین واکسن آنها می‌گذرد باید نسبت به تزریق دوز چهارم اقدام کنند.

تزریق واکسن دوز چهارم برای چه دوره‌ای بوده و آیا تا پایان سال باز هم باید واکسن بزنیم؟

پاسخ: وضعیت بیماری کرونا در سطح دنیا و در داخل کشور به دقت رصد می‌شود و بر اساس آخرین اطلاعات علمی در خصوص تزریق واکسن کووید-۱۹ تصمیم‌گیری می‌شود. بنابراین اینکه آیا یادآور دیگری هم نیز خواهد بود یا خیر، بستگی به شرایط و اطلاعات و یافته‌های جدید در ماه‌های آینده خواهد داشت. برخی از محققین معتقدند که احتمالا برای تداوم ایمنی علیه ویروس کووید-۱۹ نیاز به تداوم واکسیناسیون به صورت سالیانه خواهیم بود.

پایان کرونا

اومیکرون نمی‌تواند پایان کرونا باشد چون یک اصل داریم تا زمانی که همه کشورهای دنیا به ایمنی تزریق واکسن برای ۷۰ درصد جمعیت خود نرسند و ۷۰ درصد مردم واکسینه نشوند، همچنان شاهد سویه‌های جدید از ویروس کرونا خواهیم بود. اگر ایمنی نسبی جمعی پس از تزریق واکسن را در جهان نداشته باشیم، ‌ فاز حاد کووید ۱۹ را همچنان در دنیا خواهیم داشت زیرا اکنون ۸۰ درصد جمعیت برخی کشورهای آفریقایی واکسن نزده‌اند و این گردش ویروس همچنان وجود دارد.

پیشنهاد سردبیر :  هورمون آنتی مولرین

شیوع واریانت‌ها، امکان انتقال ویروس و گردش ویروس در جهان همچنان بخاطر این وضعیت امکانپذیر است. امیدواریم با همیاری جهانی تا اواسط امسال درصد افراد واکسینه شده کشورهای مختلف به بالای ۷۰ درصد برسد و کرونا نیز مانند یک بیماری آندمیک یا بومی تبدیل شود.

به روز رسانی : ۱ شهریور ۱۴۰۱

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا