به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۹ ۸:۳۷ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
عید غدیر ، بزرگترین عید شیعیان

عید غدیر ، بزرگترین عید شیعیان

عید غدیر

عید غدیر خم

عید غدیر از بزرگ‌ترین اعیاد شیعیان و روز هجدهم ذی‌حجه که پیامبر اکرم(ص) به دستور خدا، امام علی(ع) را به مقام خلافت و امامت منصوب کرد. واقعه غدیر در سفر حجه الوداع سال دهم هجری و در سرزمین غدیر خم روی داد.
در احادیث شیعی تعابیری هم چون عیدُاللهِ‌ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الاهی)، عید اهل بیت محمد(ص)، و اشرف الاعیاد (والاترین عید) برای این روز نام رفت.
شیعیان در سراسر جهان این روز را گرامی دارند و جشن می‌گیرند. روز عید غدیر در ایران تعطیل رسمی است.

واقعه غدیر

پیامبر (ص) در ۲۴ یا ۲۵ ذی‌القعده سال ۱۰ هجری همراه با هزاران نفر برای به جای آوردن مناسک حج، از مدینه به طرف مکه حرکت کرد. از آنجا که این حج، آخرین حج پیامبر (ص) بود به حجه الوداع مشهور شد. وقتی اعمال حج پایان یافت و پیامبر (ص) همراه مسلمانان مکه را ترک و به طرف مدینه حرکت کرد، ۱۸ ذی‌الحجه به غدیر خم رسیدند، در این مکان جبرئیل آیه تبلیغ را بر پیامبر (ص) نازل کرد و از جانب خداوند، به رسول خدا (ص) امرکرد تا علی (ع) را به عنوان، ولی و وصی بعد از خود، به مردم معرفی کند.​

واقعه غدیر

واقعه غدیر در سفر حجه الوداع سال دهم هجری و در سرزمین غدیر خم روی داد.

خطبه غدیر

بنابر روایات، رسول خدا (ص)، در غدیر خم مردم را گرد آورد و دست علی (ع) را بلند کرد تا همگان او را ببینند و فرمود: «ای مردم، آیا من از خود شما، بر شما بیشتر ولایت ندارم؟» مردم پاسخ دادند: «آری،‌ای رسول خدا.» حضرت فرمود: «خداوند ولیّ من است و من ولیّ مؤمنین‌ هستم و نسبت به آنان از خود آنان بیشتر ولایت دارم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست.» رسول خدا (ص) سه‏ بار این جمله را تکرار کرد و فرمود: «خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن، هر کسی که علی را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر کسی که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی که او را یاری می‌نماید و به حال خود رها کن، هر کس که او را وا می‌‏گذارد.»
سپس خطاب به مردم فرمود: «حاضران این پیام را به غایبان برسانند.»

فلسفه عید غدیر

از حضرت رضا (ع) وارد است که: « امام رضا (ع)گفتند: پدر من از پدرش روایت کرده است که: روز غدیر در آسمان‏ها مشهورتر است از روى زمین، خداوند تعالى در بهشت فردوس قصرى دارد که یک خشت آن نقره، و یک خشت آن از طلاست، و در آن ۱۰۰ هزار قبه (اطاقى که سقف آن به شکل گنبد مستدیر است) و ۱۰۰ هزار خیمه از یاقوت سبز است، خاک آن مشک و عبیر است، و در آن ۴ نهر است: نهرى است از خمر (شراب مست کننده) و نهرى است از آب، و نهرى از شیر، و نهرى است از عسل.

خطبه غدیر

پیامبر فرمودند: «خداوند ولیّ من است و من ولیّ مؤمنین‌ هستم و نسبت به آنان از خود آنان بیشتر ولایت دارم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست.»

در اطراف و جوانب آن قصر درختانى است که همه گونه میوه ها را دارند، و بر آنها پرندگانى است که بدن هایشان از لؤلؤ و بالهایشان از یاقوت است، و به انواع نغمه ها و آوازها نغمه‏سرائى دارند. چون روز غدیر شود اهل آسمان‏ ها داخل این قصر میشوند، و خداوند را تسبیح و تقدیس مى‏ نمایند، و تهلیل میگویند. آنوفت این مرغان پرواز میکنند، و خودشان را در آب مى‏ افکنند و سپس از آب بیرون می آیند، و بدن‏هاى‌تر و تازه خود را در آن مشک و عبیر مى‏ مالند. و چون فرشتگان جمع شوند، همه این مرغان به پرواز مى ‏آیند، و آن مشک و عبیر بدن خود را، بر آنان مى‏ پاشند، و آن ملائکه در آن روز آنچه بر سر فاطمه (س) نثار شده است، براى همدیگر به رسم هدیه مى‏ برند.

پیشنهاد سردبیر :  اهمیت آزمایش آنتی بادی پس از تزریق واکسن کرونا

پایان غدیر

فچون روز غدیر، به پایان مى ‏رسد، ندائى به آنان مى‏ رسد: برگردید! و در منازل و مراتب خود مستقر گردید! خداوند به جهت گرامى داشتى که براى محمد و على نموده است، شما را از هر خطرى و از هر لغزشى، تا سال دیگر چنین روزى در مصونیت و امن قرار داده است‏.

و سپس حضرت رضا رو کردند به من و گفتند: اى پسر أبونصر! هر کجا باشى در روز عید غدیر خود را در نزد أمیرالمؤمنین(ع) حاضر کن! زیرا خداوند درآن روز گناه ۶۰ ساله هر مرد مؤمن و هر زن مؤمنه و هر مرد مسلم و هر زن مسلمه را مى‏ آمرزد و از آتش آزاد مى‏ کند در برابر آنچه را که در ماه رمضان و شب قدر و شب فطر آزاد کرده است. و یک درهم انفاق در آن روز براى برادران عارف خود در مقابل هزار درهم است و در این روز احسان خودت را بر برادرانت زیاد کن و هر مرد مؤمن و زن مؤمنه‏اى را شاد کن.

اى اهل کوفه، به شما خیر کثیرى داده شده است و شما از کسانى هستید که خداوند دلهاى آنها را به ایمان آزمایش کرده است و پیوسته در تحت سیطره وق در تذلیل و مقهور و مورد امتحان و بلا بوده ‏اید و بلا بر شما از جوانب مى ‏ریزد و سپس کاشف الکرب العظیم آن بلا را برمى ‏دارد. سوگند به خدا که اگر مردم فضلیت روز غدیر را به حقیقت آن بدانند ملائکه هر روز با آنها ده بار مصافحه مى‏ کنند.»
علامه طهرانی در این باره می گوید: عید غدیر، که اشرف و افضل اعیاد است، به جهت ربط امت ‏با امام، و وحدت دل‏هاى آنان با ولایت، و ورود در سلک سالکان راه، و روندگان طریق مودت و محبت و ایثار و انفاق، و عقل و شعور، و گسترش نور ربانى، و نفحات قدسیه سبحانى، و ارتباط ملک با ملکوت است.

فلسفه عید غدیر

خداوند در روز عید غدیر گناه ۶۰ ساله هر مرد مؤمن و هر زن مؤمنه و هر مرد مسلم و هر زن مسلمه را مى‏ آمرزد و از آتش آزاد مى‏ کند

اعمال شب عید غدیر خم

– روزه گرفتن
– غسل کردن
– خواندن زیارت امین الله
– خواندن دعای ندبه
– گفتن این تهنیت در هنگام ملاقات مؤمنین: “اَلحمدُ لِلهِ الّذی جَعَلَنا مِنَ المُتَمَسّکینَ بِولایهِ اَمیرِالمؤمنینَ و الائمهِ المَعصومینَ علیهم السلام”
– پوشیدن لباسهای نیکو
– زینت کردن
– استعمال بوی خوش
– صله رحم
– اطعام مومنین
– خواندن زیارت غدیریه
– خواندن نماز عید غدیر

پیشنهاد سردبیر :  بررسی ازمایشات سایر هپاتیت ها

نماز عید غدیر چگونه خوانده می شود؟

وقت خواندن این نماز هنگام ظهر است. این نماز دو رکعت است و در هر رکعت سوره حمد و بعد از آن، ۱۰ بار سوره اخلاص، ۱۰ بار آیه الکرسی و ۱۰ بار سوره قدر خوانده می‌شود و برای این نماز ثواب بسیاری ذکر شد. در مورد جواز یا عدم جواز خواندن این نماز بشکل جماعت میان فقها اختلاف نظر وجود دارد.

حدیث در مورد عید غدیر

۱- عید خلافت و ولایت

زیاد بن محمد قال: دخلت علی ابی عبد الله (ع)
فقلت: للمسلمین عید غیر یوم الجمعه والفطر والاضحی؟ قال: نعم، الیوم الذی نصب فیه رسول الله (ص) امیرالمؤمنین (ع). مصباح المتهجد: ۷۳۶. زیاد بن محمد گوید: بر امام صادق (ع) وارد شدم و گفتم: آیا مسلمانان عید ی غیر از عید قربان و عید فطر و جمعه دارند؟ امام (ع) فرمود: آری، روزی که رسول خدا (ص) امیرمؤمنان (ع) را (به خلافت و ولایت) منصوب کرد.

۲- برترین عید امت

قال رسول الله (ص):
یوم غدیر خم افضل اعیاد امتی و هو الیوم الذی امرنی الله تعالی ذکره فیه بنصب اخی علی بن ابی طالب علما لامتی، یهتدون به من بعدی و هو الیوم الذی اکمل الله فیه الدین و اتم علی امتی فیه النعمه و رضی لهم الاسلام دینا. امالی صدوق: ۱۲۵، ح ۸.
رسول خدا (ص) فرمود:
روز غدیر خم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد; آن روز برادرم علی بن ابی طالب را به عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.

شب عید غدیر خم

رسول خدا فرمودند:روز غدیر خم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد; آن روز برادرم علی بن ابی طالب را به عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب کنم.

۳- عید بزرگ خدا

عن الصادق (ع) قال: هو عید الله الاکبر، و ما بعث الله نبیا الا و تعید فی هذا الیوم و عرف حرمته و اسمه فی السماء یوم العهد المعهود و فی الارض یوم المیثاق الماخوذ و الجمع المشهود. وسائل الشیعه، ۵: ۲۲۴، ح ۱. امام صادق (ع) فرمود: روز غدیر خم عید بزرگ خداست، خدا پیامبری مبعوث نکرد، مگر اینکه این روز را عید گرفت و عظمت آن را شناخت و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان و در زمین، روز پیمان محکم و حضور همگانی است.

پیشنهاد سردبیر :  سازمان جهانی بهداشت سویه جدید ویروس کرونا به نام "مو" را تحت نظارت گرفت

۴- عید ولایت

قیل لابی عبد الله (ع): للمؤمنین من الاعیاد غیر العیدین و الجمعه؟ قال: نعم لهم ما هو اعظم من هذا، یوم اقیم امیرالمؤمنین (ع) فعقد له رسول الله الولایه فی اعناق الرجال والنساء بغدیر خم. وسائل الشیعه، ۷: ۳۲۵، ح ۵. از امام صادق (ع) پرسیدند: آیا مؤمنان غیر از عید فطر و قربان و جمعه عید دیگری دارند؟ فرمود: آری، آنان عید بزرگ‌تر از اینها هم دارند و آن روزی است که امیرالمؤمنین (ع) در غدیر خم بالا برده شد و رسول خدا مساله ولایت را بر گردن زنان و مردان قرار داد.

۵- عید آسمانی

قال الرضا (ع): حدثنی ابی، عن ابیه (ع) قال:
ان یوم الغدیر فی السماءاشهر منه فی الارض.
مصباح المتهجد: ۷۳۷.

امام رضا (ع) فرمود: پدرم به نقل از پدرش (امام صادق (ع)) نقل کرد که فرمود: روز غدیر در آسمان مشهورتر از زمین است.


غدیر، سر آغاز رسالتِ آسمانی تمام پیامبران خداست درختِ دین، در غدیر است که سر به ملکوت می‌ساید
امامتِ دوازده خورشید، در روشنِ چشم‌های غدیر، طلوع کرده است اینک، دستِ تمامتِ اسلام است که بالا می‌رود
اینک، دستِ نورانیِ قرآنِ ناطق است که تا عرش خدا اوج می‌گیرد اینک، زمین است که به آسمان می‌بالَد
اینک، خورشید است که بر تابشِ خود بر علی علیه السلام، به زمین فخر می‌کند
و اینک این کلماتِ آسمانی، از ملکوتِ کلامِ پیامبر علیه السلام منتشر می‌شود
که هر که را من مولا و سرپرستِ اویم، پس علی علیه السلام نیز مولا و سرپرست اوست
آزمایشگاه پاتوبیولوژی صبا این عید بزرگ را خدمت تمامی شما دوستان عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنیم.​

منابع :

۱.منبع شماره ۱

۲.منبع شماره ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا