به روزرسانی شده

۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۶:۵۳ قبل از ظهر

saba-logo-lab.png
تست HPV در خانم ها و آقایان

تست HPV در خانم ها و آقایان

تست hpv

تست HPV چیست و چه کسانی باید این تست را بدهند؟​

اگرچه تست HPV بسیار مهم است اما معمولا پزشکان فقط به خانم‌های سنین ۲۱ تا ۲۹ سال توصیه می‌کنند که اگر پاسخ آزمایش پاپ اسمیر آن‌ها غیرطبیعی بود، تست HPV بدهند. HPV در این گروه سنی بسیار شایع است اما بیشتر عفونت‌ها به‌خودی‌خود بهبود پیدا می‌کنند. بنابراین، آزمایش منظم ممکن است همیشه سودمند نباشد. در عوض، زنان ۲۱ تا ۲۹ ساله لازم است مرتبا آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. این آزمایش، HPV را تشخیص نمی‌دهد اما می‌تواند یک علامت قابل‌توجه از عفونت که شامل سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم است را تشخیص دهد.

اگر نتایج تست پاپ اسمیر، غیرطبیعی باشد، پزشک در مورد انجام تست HPV تصمیم می‌گیرد. اگر آزمایش پاپ اسمیر، نتایجی غیرطبیعی را نشان داد ممکن است برای بررسی وجود ویروس، تست HPV تجویز شود.در صورتی که سابقه HPV یا ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی داشته باشید، ممکن است پزشک آزمایش HPV را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهد. علاوه بر این، زنان بالای ۳۰ سال باید هر پنج سال یک‌بار تست HPV را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهند. ممکن است سال‌ها یا حتی یک دهه طول بکشد تا علائم HPV بروز پیدا کند. تست پاپ اسمیر ممکن است سلول‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد اما برای تایید عفونت، آزمایش HPV ضروری است.

عفونت HPV

عفونت HPV یک عفونت ویروسی است که معمولاً باعث رشد زگیل هایی روی پوست یا غشای مخاطی می شود. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد. برخی از انواع عفونت HPV باعث ایجاد زگیل می شوند و برخی نیز می توانند باعث ایجاد انواع مختلفی از سرطان شوند. بیشتر عفونتهای HPV منجر به سرطان نمی شوند. اما برخی از انواع HPV های دستگاه تناسلی می توانند باعث سرطان بخش پایینی رحم که به واژن وصل می شود (گردن رحم) شوند. آزمایشگاه مندل با روش های استاندارد مطابق با دستورالعمل های WHO (سازمان جهانی بهداشت) نسبت به بررسی حضور یا عدم حضور ویروس HPV در نمونه های مختلف افراد و به دنبال آن تعیین نوع ژنوتیپ ویروس در سریعترین زمان ممکن اقدام می نماید.

آزمایش‌ اچ پی وی

تست HPV، یکی از آزمایش‌های ضروری برای افرادی است که دارای فعالیت جنسی هستند.

نتیجه مثبت آزمایش به چه معنی است؟

عفونت HPV در اکثر موارد عامل سرطان دهانه رحم است. HPV همچنین عامل بیماری‌هایی مانند زگیل‌های تناسلی و سایر انواع سرطان در زنان و مردان (از جمله سرطان مقعد) است. با این حال، اکثر خانم‌های آلوده به HPV به ندرت مبتلا به زگیل‌های تناسلی می‌شوند، و درصد کمتری از آنها دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند.
در حقیقت، عفونت در بیش از ۹۰٪ خانم‌هایی که HPV مثبت دارند در طی دو سال خود به خود و به طور کامل از بین می‌رود.
از بین ۱۰ درصد باقی‌مانده که HPV مثبت هستند، در بیشتر آنها نهایتاً عفونت پاک می‌شود. همچنین فقط درصد کمی از افراد باقی‌مانده ممکن است نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر را مشاهده کنند، چه برسد به آن که دچار سرطان دهانه رحم شوند.

برخی از عوامل مرتبط با تداوم HPV عبارتند از:​

سویه HPV که فرد درگیر آن است،​
این که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده کرده یا خیر،​
و این که آیا فرد سیگاری است یا خیر.​

اگر آزمایش HPV مثبت باشد، نیاز به پیگیری‌های منظم است. بخصوص اگر پاپ اسمیر غیرطبیعی هم داشته باشید این امر ضروری است.

آزمایش پاپ اسمیر برای مشاهده علائم اولیه سرطان دهانه رحم، معروف به دیسپلازی دهانه رحم به کار می‌رود. به روز بودن نتایج غربالگری‌های شما این اطمینان را می‌دهد که هرگونه تغییر غیرطبیعی به موقع تشخیص داده شود و معمولاً با یک روش سرپایی ساده می‌تواند درمان شود.

نهایتاً، مثبت بودن آزمایش HPV لزوماً وحشتناک نیست. حتی ممکن است بیش از یک بار در سال به آزمایش پاپ اسمیر احتیاج نداشته باشید. بله، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در شما بیشتر از کسانی است که عفونت HPV ندارند، اما هنوز هم احتمال آن بسیار کم است.

نحوه آزمایش HPV در زنان و تفاوت ان با تست پاپ اسمیر​

تست پاپ اسمیر برای یافتن تغییرات سلولی در دهانه ی رحم بکار می رود. این تغییرات ممکن است شامل: سلول های پیش بدخیمی، بروز سلول های سرطانی یا دیگر تغییرات سلولی باشد. این تست با تراشیدن یا برس کشیدن سلول های دهانه رحم انجام می شود و سپس به آزمایشگاه ارسال تا در زیر میکروسکوپ از نظر تغییرات احتمالی سلولی بررسی شوند. پاپ اسمیر روش خیلی خوبی برای یافتن سلول های سرطانی یا سلول هایی که ممکن است در آینده سرطانی شوند، می باشد.

پیشنهاد سردبیر :  غربالگری مادران باردار

آزمایش HPV برای تشخیص ویروس بکار می رود نه تغییرات سلولی. این آزمایش می تواند همزمان با تست پاپ اسمیر انجام شود و شما متوجه فرق بین این دو آزمایش در حین انجام تست و نمونه برداری نخواهید شد. انجام همزمان تست پاپ اسمیر و تست HPV (که اصطلاحا به آن co-testing می گویند) روش برتری برای یافتن زود هنگام سرطان دهانه ی رحم و ضایعات پیش بدخیمی در زنان بالای ۳۰ سال می باشد.

نحوه آزمایش HPV

اغلب خانم‌ها به اشتباه تصور ‌کنند تشخیص مثبت این آزمایش به معنی ابتلا به سرطان دهانه رحم است.


ضرورت آزمایش زگیل تناسلی زنان​

آیا همه ی زنان بایستی آزمایش HPV انجام دهند؟ پاسخ به این سوال بر اساس اینکه شما کمتر از ۳۰ سال باشید یا بالاتر از ۳۰ سال، متفاوت است.

 اگر سن شما کمتر از ۳۰ سال هست

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند زنان بین ۲۱ تا ۲۹ سال هر ۳ سال یک بار (در سنین ۲۱، ۲۴ و ۲۷ سالگی) تست پاپ اسمیر برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه ی رحم و ضایعات پیش بدخیمی انجام دهند. این دسته از زنان نیازی به انجام همزمان آزمایش HPV با تست پاپ اسمیر (co-testing) ندارند؛ چرا که این ویروس در این سنین آنقدر شایع است که انجام این تست به آن ها کمکی نمی کند. اما اگر نتایج تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، تست HPV هم ممکن است، سودمند باشد.

شایع ترین نتیجه ی غیر طبیعی که در تست پاپ اسمیر دیده می شود اصطلاحا ASC-US نامیده می شود. سلول های ASC-US معمولا پیش بدخیم نیستند، اما کاملا هم طبیعی نمی باشند. اگر در نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شما ASC-US وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش HPV انجام شود تا ببینیم آیا HPV باعث تغییر سلولی شده است یا خیر. اگر آزمایش HPV مثبت شود توصیه به انجام کولپوسکوپی می گردد.

 اگرسن شما بین۳۰ تا ۶۵ سال هست

انجمن سرطان آمریکا برای زنان بین ۳۰ تا ۶۵ سال توصیه می کند تا همزمان تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV (co-testing) برای تشخیص سرطان دهانه ی رحم را هر ۵ سال انجام دهند. البته برخی تست پاپ اسمیر را هر ۳ سال توصیه می کنند.

تغییرات سلولی در گردن رحم بسیار آهسته اتفاق می افتد. معمولا برای بروز تغییرات سلولی وتبدیل شدن آن ها به سرطان بیش از ۱۰ سال زمان لازم است. در گذشته تست پاپ اسمیر بصورت سالیانه انجام می شد، اما اکنون ما می دانیم که تست پاپ اسمیرسالیانه لزومی نداشته و هر ۳ سال کافی است. در واقع، انجام آزمایش پاپ اسمیر بصورت سالیانه می تواند منجر به درمان غیر ضروری تغییرات سلولی شود که هرگز منجر به سرطان نمی شوند.

یکی از مزایای اضافه کردن آزمایش زگیل تناسلی به تست پاپ اسمیر این است که زنان می توانند دفعات کمتری آزمایش سرطان گردن رحم را انجام دهند. انجام همزمان تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV (co-testing) هر ۵ سال بدین معناست که ممکن است زنان به تست های کمتر، پیگیری های کمتر و در نهایت درمان کمتری نیاز داشته باشند. زنان با نتایج نرمال تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV تقریبا هیچ شانسی برای ابتلا به سرطان دهانه رحم در حداقل ۵ سال آینده را نخواهند داشت.

اگرچه Co-testing روش ارجح می باشد، ولی انجام تست پاپ اسمیر به تنهایی هر سه سال نیز قابل قبول است.

علائم HPV​

در بیشتر موارد ، سیستم ایمنی بدن شما قبل از ایجاد زگیل ، عفونت HPV را شکست می دهد. وقتی زگیل ها ظاهر می شوند ، بسته به نوع HPV ، از نظر ظاهری متفاوت هستند :

پیشنهاد سردبیر :  تست منیزیم خون

زگیل های تناسلی. این زگیل ها به شکل زخم های صاف ، برجستگی های کوچک گل کلمی یا برآمدگی های کوچک ساقه مانند ظاهر می شوند. در خانم ها ، زگیل های تناسلی عمدتاً روی فرج مشاهده می شوند اما می توانند در نزدیکی مقعد ، گردن رحم یا واژن نیز ایجاد شوند.

در مردان ، زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می شوند. زگیل های تناسلی به ندرت باعث ناراحتی یا درد می شوند ، هرچند ممکن است حس خارش یا حساسیت داشته باشند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر شما یا فرزندتان به هر نوع زگیلی مبتلا هستید که باعث خجالت ، ناراحتی یا درد می شود ، از پزشک خود مشورت بگیرید.

علل بروز HPV

عفونت HPV زمانی ایجاد میشود که ویروس معمولاً از طریق بریدگی ، سایش یا پارگی کوچک در پوست شما وارد بدن شما میشود. ویروس در درجه اول از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. عفونت HPV تناسلی از طریق مقاربت جنسی ، رابطه جنسی مقعدی و سایر تماس های پوست به پوست در ناحیه دستگاه تناسلی ایجاد می شود. برخی از عفونتهای HPV که منجر به زخم های دهان یا قسمت فوقانی دستگاه تنفسی می شوند از طریق رابطه جنسی دهانی ایجاد می شوند. اگر باردار هستید و مبتلا به عفونت HPV همراه با زگیل های تناسلی میباشید ، ممکن است کودک شما به این عفونت مبتلا شود. ندرتا ، عفونت ممکن است باعث رشد توده غیر سرطانی در حنجره کودک شود. زگیل ها واگیر هستند. آنها می توانند از طریق تماس مستقیم با یک زگیل گسترش یابند. زگیل ها میتوانند زمانی که شخصی چیزی را که قبلاً زگیل را لمس کرده است لمس کند نیز گسترش یابند .

تست HPV​

تست HPV، یکی از آزمایش‌های ضروری برای افرادی است که دارای فعالیت جنسی هستند. با پرکردن فرم زیر، می‌توانید آزمایش HPV را در محل انجام دهید و جواب آن را هم به صورت آنلاین دریافت کنید.

زگیل تناسلی

در حال حاضر چندین واکسن HPV در بازار موجود است.

چرا انجام تست HPV ضروری است؟​

ویروس HPV، از طرق مختلفی مانند روابط جنسی دهانی، مقعدی، واژنی و تماس‌ نزدیک پوستی از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می‌شود. گاهی اوقات افراد علائم این بیماری را نشان می‌دهند و در بعضی زمان‌ها، این بیماری بدون علامت است و در نتیجه راحت‌تر، به شریک جنسی منتقل می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که ابتلا به بیماری عفونی زگیل تناسلی، اصلا شبیه و یا حتی قابل مقایسه با بیماری‌هایی مانند ایدز و یا هرپس نیست. بنابراین ابتلا به HPV در بسیاری مواقع قابل درمان و کنترل است. از طرفی، دریافت واکسن می‌تواند ابتلا به این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. اگر به سلامت بدنی و جنسی خود اهمیت می‌دهید و دو سال از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی شما می‌گذرد.

انواع اچ پی وی و راههای تشخیص و درمان این ویروس​

تا به حال حدود ۲۰۰ نوع مختلف از ویروس زگیل تناسلی (Human papilomavirus) شناخته و بررسی شده که هر یک از آنها عملکردهای متفاوتی دارند. اما طبق تحقیقات، بیش از ۳۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی، منجر به ایجاد سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم یا آلت تناسلی در مردان و زنان می‌شود. به عبارتی دیگر، می‌توان انواع ویروس HPV را در دو دسته کم خطر و پرخطر قرار داد. به طور معمول، انواع کم خطر این ویروس فقط منجر به بروز ضایعات پوستی در نواحی تناسلی، مقعد و دهان می‌شود.

از آنجایی که این نوع از زگیل‌ها عفونت خاصی ایجاد نمی‌کنند، منجر به بروز مشکلات عفونی جدی هم نخواهند شد. از سوی دیگر، بعد از گذشت حدودا ۱۸ الی ۲۴ ماه، بدون اینکه فرد تحت درمان باشد، زگیل‌ها از بین خواهند رفت. برای اطلاعات بیشتر، برخی از انواع کم خطر این ویروس را در اینجا آورده‌ایم: HPV6، HPV11، HPV40، HPV43، HPV44، HPV53، HPV54، HPV61، HPV72 و HPV73. انواع پرخطر ویروس HPV، علاوه‌ بر ایجاد زگیل در نواحی تناسلی، مشکلات دیگری هم به وجود می‌آورد؛ سرطان دهانه رحم و واژن در زنان و سرطان مقعد یا بیضه در مردان، مشکلات جدی است که در انواع پرخطر این بیماری ایجاد می‌شود. از پرخطر‌ترین انواع این بیماری می‌توان به نوع HPV16، HPV18، HPV31، HPV33، HPV35، HPV39، HPV45، HPV51، HPV52، HPV56، HPV58، HPV59، HPV68 اشاره کرد.

پیشنهاد سردبیر :  روش های غربالگری (آزمایش ژنتیکی )در دوران بارداری

چرا تست HPV مردان وجود ندارد؟​

در حال حاضر هیچ تستی برای آزمایش HPV در مردان وجود ندارد. بااین‌حال، مردان مبتلا به HPV بدون اینکه بدانند به این ویروس آلوده هستند می‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند. در اکثر این مردان، علائم HPV مشاهده نمی‌شود. همچنین، بسیاری از عفونت‌های HPV معمولا قبل از ایجاد علائم، خودبه‌خود از بین می‌روند. برخی از پزشکان آزمایش پاپ مقعدی را برای مردان انجام می‌دهند. بااین‌حال، این آزمایش فقط برای مردانی انجام می‌شود که HIV مثبت هستند و رابطه جنسی مقعدی دارند. در این شرایط، پزشکان می‌توانند تست HPV را در کنار آزمایش پاپ مقعدی انجام دهند. بااین‌حال، این کار توصیه نمی‌شود زیرا این آزمایش‌ها ممکن است برای تشخیص HPV کافی نباشند.

تست HPV چگونه انجام می‌شود؟​

برای انجام آزمایش HPV، پزشک لازم است نمونه‌ای از سلول‌ها را از دهانه رحم شما جمع‌آوری کند. به همین دلیل برای این کار، معاینه لگن ضروری است.

مراحل آزمایش HPV شامل موارد زیر است:

لباس خود را از کمر به پایین درمی‌آورید.​
روی میز معاینه دراز می‌کشید و پاشنه‌های خود را در نگهدارنده‌هایی به نام رکاب قرار می‌دهید.​
پزشک، ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می‌کند. این ابزار به جداسازی دیواره‌های واژن کمک می‌کند تا پزشک به‌راحتی بتواند دهانه رحم شما را ببیند.​
او با استفاده از یک وسیله شبیه برس یا فرچه نمونه‌های سلول را از سطح دهانه رحم یا کانال واژن جمع می‌کند.​
سپس، این نمونه سلول‌ها به آزمایشگاهی فرستاده می‌شوند و ازنظر وجود HPV بررسی می‌شوند. نتایج تست HPV معمولا طی یک تا دو روز اعلام می‌شود.​

چگونه برای تست HPV آماده شوید؟​

قبل از انجام آزمایش HPV، هیچ آماده شدن خاصی لازم نیست. بااین‌حال، ازآنجاکه آزمایش HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، می‌توانید این اقدامات را انجام دهید تا هر دو آزمایش، بالاترین دقت ممکن را داشته باشند:

به مدت دو روز قبل از آزمایش از رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از داروهای واژینال یا اسپرم‌کش‌ها خودداری کنید.​
سعی کنید زمان انجام آزمایش، در دوره قاعدگی نباشد. اگرچه آزمایش می‌تواند در این دوره نیز انجام شود اما پزشک می‌تواند در زمان غیر از قاعدگی، نمونه بهتری از سلول‌ها را جمع‌آوری کند.​

تفسیر نتیجه تست HPV​

در صورتی که تست HPV مثبت باشد و نتیجه تست پاپ اسمیر نرمال نباشد و تغییرات سلولی در دهانه رحم اتفاق افتاده باشد جهت بررسی بیشتر باید کولپوسکوپی انجام شود.

کولپوسکوپی دستگاهی است مجهز به دو چشمی که یک میکروسکوپ کوچک در آن تعبیه شده و پزشک توسط آن داخل واژن را نگاه میکند و با زوم کردن روی بخش های مختلف دهانه رحم به بررسی سلولهای غیر عادی میپردازد.

درصورتی که تست HPV مثبت باشد اما تست پاپ اسمیر نرمال باشد

به این معنی است که بیمار به ویروس زگیل تناسلی مبتلا است اما تغییرات سلولی (سلولهای سرطانی) در دهانه رحم ندارد.

در این صورت بیمار معمولا باید یکی از اقدامات زیر را انجام دهد:

۱.انجام تست HPV و پاپ اسمیر ۱ سال بعد​

معمولا در آزمایشی که ۱ سال بعد انجام می شود دیگر نشانه ای از ویروس HPV مشاهده نمی شود.

درصورتی که عفونت از بین رفته باشد و تست پاپ اسمیر هم نرمال باشد یک تست غربالگری باید انجام شود.

در صورتی که تست HPV مثبت شود و نتیجه تست پاپ اسمیر هم نرمال نباشد پزشک انجام کولپوسکوپی را تجویز می کند.

۲.انجام آزمایش های تخصصی روی ویروس HPV

جهت بررسی و یافتن ویروس HPV 16 و HPV18 که بیشترین احتمال ایجاد سرطان دهانه رحم را دارند.​
درصورتی که تست HPV بر گونه های ۱۶ و ۱۸ این ویروس مثبت باشد کولپوسکوپی تجویز میگردد.

اگر تست HPV بر گونه های ۱۶ و ۱۸ منفی باشد تستHPV و تست پاپ اسمیر برای ۱ سال بعد تجویز میشود.

 

به روزرسانی : ۱ اسفند ۱۴۰۰

منابع :
۱.منبع شماره ۱
۲.منبع شماره ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی آزمایشگاه صبا